S trenérskou kariérou začínal tento báňský inženýr v roce 1994 v Šardicích, kde měli jedno družstvo dorostu a žádné žactvo. Po jedenácti letech tvořivé práce měl tento fotbalový klub početně obsazené všechny ročníky od přípravek až po starší dorost a získal statuty Sportovních center mládeže pro dorost i pro žactvo. Když se na poli mládeže spojily Šardice s RSM Hodonín a Josef Foltýn přešel pracovat do centra regionu, dosáhl vybudování fungující základny mládeže i v Hodoníně. Nyní zkouší jít stejnou cestou potřetí, tentokrát již ve službách MSK Břeclav, jejíž mládež vykazuje zatím tristní výsledky.

Jaké byly vaše první dojmy po příchodu do MSK?

Kluci ve vedení klubu mají jasný směr, chuť porvat se s problémy. Je zde parta lidí, kteří táhnou za jeden provaz. Pokud se sportovního hlediska týká, tak mě zde čeká hodně práce.

Máte za sebou první půlrok. Co se na podzim podařilo?

Odehráli jsme soutěže ve všech ročnících v plném počtu hráčů, to považuji za velký úspěch. Například u patnáctky, kterou osobně vedu, je katastrofální stav, co do počtu hráčů, což se táhne z minulých let. Hodně hráčů je u nás na hostování a místo tvrdé práce ve vyšší soutěži často volí návrat do mateřských klubů, kde na ně takový tlak není.

Co to znamená do budoucna?

Nutno začít od přípravek a do kádrů dostat co nejvíc hráčů přímo z Břeclavi. Mám sježděný okres, kvalitní hráči jako náhrady do žákovských kategorií se těžko hledají a jsou tu i finanční otázky vyrovnání s mateřskými kluby a hrozba, že se mohou kdykoliv hráči vrátit zpět. Když si vezmeme například kategorie mladšího žactva, tak družstvo jednoho ročníku staví do každého zápasu dvakrát osm hráčů, tedy celkem šestnáct mladých fotbalistů. K tomu je potřeba nejméně dvacetičlenný kádr, raději ještě o dva hráče širší.

Mohlo by pomoci napojení na sportovní třídy?

I v této oblasti je hodně co zlepšovat. Hodiny sportovních her po obědě sportovce fyzicky zatěžují tak, že na následující odpolední fotbalové tréninky přicházejí unavení. To není vůbec dobré. Koncepci je třeba změnit, což hodně záleží na ředitelích škol. Také by každá škola měla být specializovaná jen na jedno sportovní odvětví, vždyť základních škol je v Břeclavi dost. To by mělo být i jedním z předmětů jednání nového vedení města Břeclav. Také se připravuje nový hodnotící systém. Sportovní třídy budou bodovány, a to se promítne i do hodnocení napojeného fotbalového klubu. To zvyšuje zájem o nejužší spolupráci pro obě zúčastněné strany, příslušnou školu a oddíl kopané MSK.

Jak je na tom MSK se sportovišti?

To nám mohou mnohé kluby závidět, MSK využívá pěti hřišť. Dvě jsou na hlavním stadionu na Lesní, dvě na třídě 1. máje a jedno na Lokomotivě, kde trénují přípravky a žactvo. Jistý problém je v tom, že v ideálním odpoledním čase by chtěli na trávník všichni, a také v tom, že při nepřízni počasí chybějí kvalitní náhradní prostory.

Co čeká mládež MSK v nejbližších týdnech?

Až do Vánoc jsme trénovali třikrát týdně, ročník 2000 hrál na konci roku halový turnaj a od třetího ledna již navazují další halové turnaje a tréninky pro celé spektrum mládeže, od přípravek až po starší žactvo.

S čím půjdete do jara 2015?

V zimní pauze se budeme snažit doplnit hráčské kádry a na jaře půjdeme po výsledcích, které nás na podzim moc neuspokojily, s výjimkou třináctky a částečně čtrnáctky. Také se zaměříme na zlepšení tréninkové morálky.