Jak obecně zhodnotíte poslední dva roky, kdy v klubu fungujete na nejvyšším postu?

Byla to těžká doba, měli jsme a stále máme před sebou hodně práce, abychom změnili několik věcí tak, že budou odpovídat našim představám. S tím samozřejmě souvisí i finanční zabezpečení klubu. Od toho tu ale jsme.

Na konci jara a v létě 2014 došlo v klubu k řadě personálních změn.

To se dá rozdělit na změny ve vedení klubu a změny trenérské uvnitř klubu. K první části se nechci už vracet. K té druhé snad jen tolik. Byl odvolaný trenér áčka Milan Valachovič kvůli neuspokojivým sportovním výsledkům. Nahradil ho trenér Karel Bečka, který plní úkoly vedení. Dostal více místních hráčů do áčka a béčka mužů, tedy z Břeclavi a z blízkého okolí. Je třeba stabilizovat tým, orientovat se na naše odchovance a průběžně do celku zabudovávat hráče, kteří vycházejí z naší dorostenecké devatenáctky. U mládeže někteří trenéři odešli, některé změny byly vynucené situací. Nastoupil k nám mimo jiné zkušený trenér Josef Foltýn, u devatenáctky trenér s profi licencí Jaroslav Nádeníček.

Jak vypadá aktuální vedení klubu?

Vedení se zúžilo, já jsem výkonným ředitelem a současně jednatelem. Nemáme žádného sportovního ředitele ani manažera, tím také šetříme finance. Jako výkonný ředitel mám větší přehled, komunikuji přímo s klíčovými trenéry mužů i mládeže. Přípravky zůstaly na starost Martinu Martákovi, který zároveň převzal starost o klubový sekretariát. Se mnou úzce spolupracuje jako asistent vedení Marek Nešpor, který se stará o marketinkové akce, nábory, různé projekty klubu, přípravu smluv, komunikuje se správci hřišť, zajišťuje hromadné nákupy materiálu a v současnosti se mnou připravuje ples sportovců. Oba zmínění tu pracují na částečný úvazek.

Jak jste spokojen se sportovními výsledky podzimu?

Béčko je konečně složené z našich odchovanců, nemělo problémy sejít se na tréninku a odehrát kvalitně soutěž. Za to hráčům patří poděkování. Bylo jakousi servisní organizací pro třetiligové áčko mužů. Očekává se v něm rotace hráčů, po roce, dvou musí být jasné, zda jsou pro přeřazení výše zralí. Do áčka se vrátili Ivan Dvořák a Jakub Dobšíček z Rakouska, pevné místo v něm získal Jan Hloch z naší devatenáctky. Vše směřuje k plnění daného cíle, navyšování počtu kmenových hráčů, snížit počet hostování, a tím také šetřit peníze. První půlrok se částečně povedl, máme sedmnáct bodů, což je více než minulý rok, tým je poskládaný, stále to ale není ideální. Hrajeme za nejnižší finanční sumu ve třetí lize, přitom jsou výkony kvalitnější. Pár zápasů jsme prohráli o gól, některé remízy byly smolné. Důležitých bude prvních pět, šest kol jara, které nás mohou posunout do klidného středu tabulky.

A mládež?

Dobré výsledky odvedli žáci kategorie U13 a také U14. Obecně jsou problémy se získáváním hráčů, s naplněním početního složení jednotlivých ročníků, to jsme řešili s maximální snahou celý půlrok. Musíme dělat více náborů. Aktuálně je v přípravce klubu na sedmdesát dětí, to je posun, ale chceme tento počet dále navyšovat. Náš nejstarší dorost hrál Moravskoslezskou dorosteneckou ligu, další dva týmy jsme měli o patro níž v divizi. Dorostence pronásledovala velmi početná marodka, což není výmluva, ale fakt. Očekáváme, že se situace bude stabilizovat a trenéři budou moci počítat s posuny v tabulkách směrem nahoru. Podzimní výsledky odpovídají dané situaci.

Výraznou podzimní změnou byla úprava trávníku hlavního hřiště na Lesní ulici.

Tato změna byla nutná, podařilo se nám ji realizovat za přijatelnou cenu. Na ploše byla holá místa, která se střídala s lipnicí, což bylo nebezpečné pro zdraví hráčů. V září byly problémy s počasím, hodně pršelo, nebylo možné trávu sekat. Nyní je hřiště zatravněné, vyčištěné, životaschopné na čtyři, pět roků bez větších zásahů. Bylo nutné omezené zatěžování nové plochy, na jaře by ale již mělo být vše v pohodě. V nejbližší době chystáme i úpravu hřišť na Slovanu, zejména zabudování závlahového systému na tamním druhém hřišti.

Zavedli jste také systém výborových schůzí. Osvědčil se?

Důležité věci jsme chtěli řešit a řešíme ve větším kruhu. Ve výboru oddílu je osm členů, řešíme otázky kolem hráčů, strategii, ekonomiku, marketink. Zápisy posíláme na všechny trenéry, aby byli v obraze.

Když to shrneme, jaký bude trend klubu do budoucna?

V kategorii mužů zůstává cílem zařadit co nejvíce vlastních hráčů, snížit počet hostování, vytvořit konkurenceschopný tým. U mládeže posílit počty, rozšířit kádry, vytvořit fungující systém v návaznosti na školu, usilovat a získat i letos statut Sportovního střediska mládeže pro žactvo a Sportovního centra mládeže pro dorost.

Jaký je program sportovců v zimním období?

Muži mají volno do poloviny ledna, v mezidobí se počítá se starty na individuálních turnajích a s posilováním. Mládež trénuje průběžně, v zimě dojde k zapracování nových hráčů do jednotlivých družstev. Navýšený je počet startů na zimních turnajích mládeže, béčko mužů a devatenáctka se zúčastní tradičního zimního turnaje MSK, který letos ponese jméno Václava Vomáčky. Pro áčko mužů je již dohodnuta série přátelských zápasů. V půlce ledna již budou v plném tréninku všechny kategorie.

Fotbal MSK je stěžejním článkem projektu Sportujeme pro město Břeclav.

Počet zařazených sportů do projektu se rozšířil a už máme i další zájemce. Na tomto poli pracujeme s Markem Nešporem ve volném čase, což nás limituje. V nejbližší době organizujeme ples sportovců, který bude spojený s vyhlášením nejlepších sportovců města Břeclavi za rok 2014 a chystají se i další společné sportovní akce.

Bude mít výkonný ředitel klubu o Vánocích více dní klidu?

Konec roku patří tradičně vyúčtovávání všech dotačních titulů. Skoro každý den jsem u naší účetní a dáváme dohromady všechny potřebné formuláře. Naplno se také rozběhly všechny přípravy na ples a vyhodnocení nejlepších sportovců města. Od Štědrého dne do čtvrtého ledna zrelaxuju. Pak musíme zase ekonomicky uzavřít rok 2014, nachystat zázemí pro rozjetí zimní přípravy. Práce je dost, ale baví mě to.