Hlavní důvod, proč jste se názorově rozešli s odvolaným jednatelem klubu Milanem Volfem, byl odlišný pohled na fungování klubu do budoucna. Je to tak?

Dalo by se to tak říct. Byl problém v komunikaci, asi posledního tři čtvrtě roku. Nikdo pořádně nic nevěděl, skutečnosti se měnily ze dne na den. Kdybychom pokračovali s mládeží tak, jako doteď, tak to bude za pár let neúnosné. Oni ovšem chtěli zachraňovat jen tu výkladní skříň, kterou áčko je. O tom není sporu. Jenže když bude fungovat výchova mládeže, promítne se to časem i do mužské kategorie. Největší problém byl u žáků, kde v téměř každé kategorii netvoří naši vlastní hráči ani nadpoloviční většinu. V jedné kategorii jsou dokonce jen čtyři kmenoví hráči a zbytek je u nás na hostování z různých klubů. Tak to prostě nejde. Nejsme schopní momentálně vychovávat si vlastní hráče, které bychom mohli nechat hrát v áčku,
a v případě jejich nižší výkonnosti je potom pouštěli do jiných klubů. A peníze utržili za jejich hostování. Pokud dorostenci nevytvoříte alespoň nějaké podmínky, aby chtěl zůstat v béčku, tak odejde do Rakouska, na vysokou školu nebo skončí s fotbalem úplně. Za dva roky bychom neměli vůbec s kým hrát. Nehledě na to, že bychom nesplňovali podmínky udělení statutu Sportovních center mládeže (SCM) a Sportovních středisek mládeže (SpSM). Začít se musí už od přípravky, která by měla ročně poslat mezi žáky minimálně patnáct našich kmenových hráčů.

Loni jste získali nižší stupeň SCM a SpSM, letos jste žádali znovu, ale napoprvé jste neuspěli a podávali jste odvolání. Jaké jsou požadavky svazu?

Ano, žádáme tentokrát o vyšší stupeň, garantovaný ministerstvem školství. Rozdíl mezi těmi stupni je hlavně v přidělených penězích na chod mládeže. Kritérií je hodně. Ve zkratce po nás požadují finanční stabilitu a záruky, dostatek hracích ploch, dostatečnou úroveň zázemí, velikost kabin. To vše bez výjimky splňujeme. Svaz ale dál požaduje pro šéftrenéry dorostu a žáků nejvyšší profi licence, trenéři dorosteneckých kategorií musí být také profíci. U žáků potřebujete jednoho profíka a čtyři trenéry s áčkovými licencemi. Tady je problém, že trenérů 
v okolí nemáme dostatek, a ještě méně je těch dostatečně vzdělaných. Proto sem musíme dostat i trenéry zvenčí. Samozřejmě máme vytipované i tři naše trenéry, kteří by měli studovat áčkovou licenci, ale uvidíme, jak budou ochotní tomu věnovat čas. Pokud ne, pak si bohužel nemohou stěžovat, že tu trénují lidé mimo okres. Prostě ve fotbale jsou nejpřísnější požadavky na trenéry mládeže.

Co vám na svazu vytknuli?

Šlo o špatné výsledky naší patnáctky, zmíněný nedostatek dětí, a fakt, že jsme mezi postupujícími žadateli skončili pod čarou. Kvůli tomu jsme nedostali statut SpSM pro žáky. Statut SCM pro dorost je na to navázaný. Jinak to byly jen maličkosti a nepřesnosti, které už jsme si vyjasnili, přihlášky jsme opravili a odeslali odvolání. Čekáme na vyjádření, desátého června zasedá tribunál mládeže. Byla by velká škoda to nedostat, pro zisk těchto prestižních statutů uděláme maximum.

Jak chcete chybějící fotbalisty do budoucna doplnit?

U devatenáctky ani sedmnáctky teď problém nebude. Největší krize je u současné kategorie U16, budoucí sedmnáctky. A u většiny žákovských kategorií. O tom problému víme a už ho řešíme. Chtěl bych podotknout, že máme na hostování mimo Břeclav celkem 44 hráčů, 
z toho je třiadvacet mužů, sedmnáct dorostenců a čtyři žáky. Více než desítku dospělých hráčů pak máme v Rakousku. Každopádně z těch žáků a dorostenců příští sezonu naše kategorie částečně doplníme. Jsem ochotný po projednání s výborem klubu pustit na doplnění těchto kategorií dostatečné finanční prostředky, abychom mládež stabilizovali.

Když se posuneme k mužům, teď je vede dočasně Karel Bečka. Jak vidíte budoucnost seniorského celku?

Pořád platí, že chceme soutěž zachránit sportovní cestou a že Karel Bečka sezonu dotáhne. Na tom se nic nemění. Do budoucna ale musíme zasednout v užším vedení a říct, kolik peněz od sponzorů máme. Na sezonu 
i v divizi potřebujeme částku alespoň milion a půl, sponzory stále sháníme, to je nekončící proces. Otázku případného nového trenéra budeme teprve řešit.

Mělo proběhnout oslovování kmenových hráčů Břeclavi, kteří působí jinde než v MSK. Pohnula se tato záležitost?

Trenér áčka Bečka má za úkol kontaktovat všechny dospělé hráče, které máme 
v okolních klubech a v Rakousku. Celkem jde o více než třicet hráčů. Už máme první pozitivní ohlasy, hlásí se nám naši hráči, že se chtějí vrátit, volají hráči z jiných klubů, dokonce se přihlásilo 
i několik fotbalistů ze zahraničí. Cítí změnu klimatu
v klubu. K prvnímu červenci, kdy začíná letní příprava, bude mít trenér jistě z čeho vybírat. Je po příjemný pocit, že se hráči chtějí vracet.

Jak by měl probíhat výběr hráčů do áčka?

Rozhodně chceme vidět každého hráče. Ne že sem někdo přijde s vypsanými přestupními či hostovacími lístky a podepište mi je. Pokud bude chtít nějaký náš hráč jít jinam na hostování, ať klidně jde, ale musí se předvést našim trenérů v přípravě, aby ukázal, jakou má výkonnost. Začít prostě musí v MSK. 
A pokud nebude mít výkonnost, nemáme problém s tím, aby hrál v nižších soutěžích.

Avizovali jste také, že chcete zachránit béčko v I. A třídě.

Také v béčku chceme nastavit takové podmínky, aby nám hráči neodcházeli do jiných klubů. Budou finančně motivovaní, pokud budou chodit na tréninky. Béčko teď trénovalo jen s áčkem, jinak se nesešli. Teď bych chtěl, aby měli trénink aspoň dvakrát týdně a hlavně v pátek se sešli i s těmi, co studují na vysoké škole a dojíždí.

Kdy se rozhodne o tom, jakou soutěž bude příští rok hrát?

Sekretář dostal pokyn připravit všechny přihlášky tak, jak jsou soutěže přihlášené v tomto ročníku. Tedy muže do MSFL a do první A třídy 
a mládež do soutěží SCM 
a SpSM. Tam nás tlačí čas, je potřeba je přihlásit, pak dostaneme dost času na to něco změnit. Teď řešíme otázku záchrany a obhájení statutů mládeže.

Jak nyní vlastně vypadá vedení klubu?

Mně se nelíbilo, že o všech finančních věcech v klubu rozhodoval jen pan Volf 
a o všem sportovním dění jen pan Valachovič. Záleželo jen na jejich vůli, nebyla tu prakticky možnost dohody. Proto jsem se nyní posunul na funkci jednatele a ustanovil v klubu zatím šestičlenný výbor, který se bude pravidelně scházet a řešit 99 procent problémů v klubu, diskuzemi, konzultacemi a klidně i hlasováním. S tímto týmem chci úzce spolupracovat. Kromě mne je v něm pro organizační záležitosti Jan Zháňal, za muže momentálně Karel Bečka, dále šéftrenér dorostu Jiří Pecha, současný trenér béčka MSK Ivan Dvořák a za město Břeclav Zdeněk Janíček. Jde o lidi, kteří mají vazby na region a mají přehled o dění v klubu i na okrese. Tímto krokem bych chtěl klub očistit, aby nedocházelo ke spekulacím o rozkrádání klubu, aby rozhodnutí dělal vždy kolektiv. Opuštěné funkce výkonného ředitele a sportovního ředitele zcela zaniknou.

Pořád se mluví o akcionářích. Jaká je vlastně majetková struktura klubu?

MSK Břeclav je společnost s ručeným omezeným. Majoritním podílníkem je Gumotex s 37 procenty, 31 procent klubu vlastní město Břeclav, jedenáctiprocentní podíly má firma Pohyb (ZFP Vladimíra Poliaka) a Bedr Břeclav (IMOS, VHS) a deset procent je TJ Tatran Poštorná.

Chystají se nějaké opravy nebo renovace fotbalových areálů, ve kterých MSK Břeclav hraje?

Ano, podařilo se nám zajistit výměnu trávníku na hlavním hřišti v Poštorné. Trávník už je přes dvacet let starý a přesluhuje. Začít by se mělo s pracemi hned dva dny po dohrání letošního ročníku, tedy za tři týdny. Pokud vše půjde podle plánu a vyjde i počasí, měl by se už první podzimní mistrák hrát na novém trávníku. Chtěl bych letos uvolnit i nějaké prostředky na drobné opravy v areálu na Slovanu, jako jsou nátěry a tak dále. Ať to trochu zkultivujeme a nějak to vypadá. Do budoucna by se mi líbilo celý Slovan zrekonstruovat, ale to je spíš otázka let a získání dotací. Co se týká Lokomotivy, tam nám v červnu vyprší desetiletá smlouva o pronájmu. Teď řešíme, jak pokračovat dál. Dohodnout se nějak musíme, to hřiště potřebujeme. Tím spíš, že se bude měnit trávníku na Lesní ulici.

Blíží se komunální volby. Neuvažoval jste, že byste se zapoji
i do politiky ve městě?

Politické ambice momentálně nemám. Přiznám se, že mě letos oslovily tři politické strany, dvě z nich mě chtěly dokonce na kandidátku hodně vysoko. Všechny tři jsem ale odmítl. Neříkám, že za čtyři nebo osm roků nebudu kandidovat, ale teď bych na to neměl čas. Chci se věnovat fotbalu a postavit ho na nohy.