Rodák ze Staroviček, kde stále bydlí, začínal s kopanou v pěti letech v přípravce v Hustopečích. Byl tam zhruba rok a přesunul se do Velkých Pavlovic, což se z různých důvodů obousměrně ještě vícekrát opakovalo. Jednou to byla osobní nespokojenost s trenérem, podruhé příchod bratrance do klubu, jindy změna okruhu kamarádů.

Od kategorie mladšího žactva už ale zakotvil pevně ve Velkých Pavlovicích, kde dál rozvíjel svůj sportovní talent.

„Mou silnější nohou je levačka, snažím se ale kopat i pravou. Většinou jsem hrával na levém kraji zálohy, po svém příchodu do MSK Břeclav mě trenér Karel Bečka s Josefem Jíravou postavili do obrany a při zranění Radka Svobody jsem hrál dokonce i stopera," popisuje své cestování po hřišti mladý fotbalista.

Teď se pevně usadil na levém kraji obrany, což je post pro družstvo hodně důležitý, spojený s obrannými i útočnými činnostmi.

„Věřím si na dlouhé centry přesně na nohu spoluhráče, Snad ujde i technika a čtení hry. Nedostatky mám ale určitě ve hře hlavou, kterou nevyhledávám, ale v obraně se jí nevyhnu při odvracení dlouhých nákopů soupeře," přiznává Hovězák.

Šestnáctiletý fotbalista navštěvuje druhým rokem břeclavské učiliště, obor strojní zámečník. Po dalším roku studia bude možná pokračovat nástavbou s maturitou, ale hlavně chce hrát fotbal.

Ten je v jejich rodině pevně zakořeněný. S fotbalovým míčem si rozumějí Vojtův otec, děda, strýcové, bratranci i bratři. Otec Vít hraje za Starovičky okresní soutěže na místě levého záložníka, starší bratr Tomáš (ročník 1991) má fotbal jako hobby, hrál pravého záložníka ve Starovičkách, mladší bratr Lukáš (2002) začínal také v Hustopečích a ve Velkých Pavlovicích a nyní je v Břeclavi.

Při vzpomínce na minulý půlrok si Hovězák rád vybaví zápas U17 na HFK Olomouc. „Útočníka, kterého jsem měl hlídat, jsem nepustil k balonu. Trenér mě potom pochválil," vypráví Hovězák, jak pomohl k cenné remíze 2:2.

Má ale i opačné vzpomínky. „Zápas sedmnáctky se Sigmou Olomouc byl noční můrou, hráli jsme špatně a prohráli 0:13. za Sigmu ale tehdy nastoupili i tři čeští reprezentanti, kteří si s námi dělali, co chtěli," uznal kvality soupeře nadějný fotbalista.

Fotbalovým vzorem Vojtěcha Hovězáka je Cristiano Ronaldo. „Je rychlý, má výborné kličky a skvělou kopací techniku. Potom se mi líbí ještě Ronaldinho," vyjmenovává své oblíbence.

Mezi koníčky starovičského rodáka má pevné místo rybaření. „U ryb si parádně odpočinu, vyčistím si hlavu. Dříve jsem se věnoval i freestyle jízdě na BMX," tvrdí Hovězák.

Nyní se ale šestnáctiletý sportovec plně věnuje fotbalu, ve kterém toho chce hodně dokázat. Jeho nejbližším cílem je posun do áčka mužů MSK, pak další postupné zlepšování. Proto si přidává tréninkové dávky, když je doma a nemá povinnosti v MSK.

„Vojta má budoucnost. Je maximálně podporovaný rodinou, přešel i ze školy v Hustopečích do Břeclavi, aby se mohl fotbalu plně věnovat. Má pochopitelně ještě rezervy, ale snaží se, šlape," dodává na dresu Hovězáka jeho současný trenér Luděk Zlámal.