Je fotbalovým světoběžníkem, který podstatnou část své fotbalové kariéry strávil v prestižní belgické prvoligové soutěži. Ještě loni by ho fanoušek kulatého míče hledal v českých luzích a hájích marně. Ostřílený Lambert Šmíd, který odstartoval svou úspěšnou sportovní dráhu v brněnské Zbrojovce, se v zimním přestupovém termínu rozhodl, že kočovnému životu dá navždy sbohem. Zamířil překvapivě z provinčního rakouského SCU Poysbrunn do týmu Palavan Bavory, kde okamžitě zapadl a dopomohl klubu vybojovat postup do 1. A třídy. „Bylo okamžitě vidět, že hrál léta v zahraničí, stal se naší největší oporou,“ říká spokojený kouč Milan Valachovič.

Bavory prochází letošním ročníkem 1. B třídy doslova a do písmene jako nůž máslem. Po 23 kolech nemají na svém kontě jedinou porážku a již předčasně si zajistily místenku o patro výše. Zcela suverénním způsobem, který se v tuzemsku, ať už v jakékoliv soutěži, mnoho nevidí. Úctyhodných 89 nastřílených branek hovoří také za vše, podle spoluhráčů a především hlavního trenéra na tom má nemalou zásluhu také Lambert Šmíd, komplexní středopolař s mimořádně přesnou přihrávkou.
„Nezáleželo jen na mně a mých výkonech, důležité je, že mužstvo postoupilo. Fotbalem v Bavorech se především bavím,“ bagatelizuje protřelý fotbalista svůj přínos pro tým.

Zimní posilu si nemůže trenér Valachovič vynachválit. Šmíd si dle něj se spoluhráči ihned porozuměl a přispěl výraznou měrou k tomu, že tým si předčasně, čtyři kola před závěrem ročníku, pojistil postup do prestižnější soutěže. „Velmi mě těší, že zapadl do našeho mužstva po hráčské i lidské stránce,“ přiznal lodivod Bavor, jenž má pochopitelně plány už na další rok. „V příští sezoně chceme hrát hezký fotbal, který bude bavit diváky, a chtěl bych u týmu pokračovat, protože zde mám rozdělanou práci.“ Kouč ale zatím nemá vyjednanou smlouvu na další sezonu. To by však mělo být jen otázkou času.

Na úvod trápilo Šmída zranění

Příchod do nového působiště nebyla ale pro Šmída vůbec žádná idylka. Kvůli problémům s lýtkovým svalem se sympatický osmatřicátník málem vytratil z povědomí fanoušků. „První zápas za nás odehrál až 8. dubna v Lednici, kde jsem ho postavil asi na posledních třicet minut,“ zapátral kouč Valachovič v paměti. Samotný hráč ale do té doby nikterak nestrádal. „Prostředí v Bavorech je perfektní. Nemohl jsem si, jako hráč, na nic stěžovat. Na to, jaká se tady hraje soutěž, máme skvělé zázemí,“ přiznal.

Po úspěšné rekonvalescenci fotbalově ožil a zejména si zavzpomínal na to, jak se opravdu nejoblíbenější sport na světě hraje. “Jsem rád, že jsem se vrátil zpátky. Když jsem působil v Rakousku, tak to bylo něco hrozného. Tam to nebyl fotbal, tam se hraje jen nahoru, dolů, prostě kopaná,“ líčil Lambert Šmíd, jenž si nemůže nynější angažmá vynachválit. „Bavory mají výborný kádr, o čemž jsem se přesvědčil už v přípravě, kdy jsme všechny poráželi. Myslím, že tento tým musí mít v příští sezoně opět postupové ambice.“

O tom, že Šmídovy fotbalové kroky nevedly rozhodně špatnou cestou, svědčí i finanční možnosti klubu, který nemá v nynější soutěži prakticky konkurenci. „Je poznat, že máme oproti ostatním klubům vyšší rozpočet. Bavory mají velké ambice. Je tady všechno super,“ pochvaloval si brněnský rodák. „V každém zápase jsme soupeře minimálně o třídu převyšovali.“

I když není nejmladší, v osmatřiceti letech se za hráče, jenž patří do starého železa, rozhodně nepovažuje. Na to, jak dlouho se bude fotbalovým kolbištím věnovat, bude mít ale největší vliv jeho zdraví. „Opravdu nevím, jak dlouho to potrvá. Bude záležet, co mně dovolí můj zdravotní stav,“ objasňoval zkušený záložník. „Pokud se podíváte na obránce Michala, tak tomu je čtyřiačtyřicet. Myslím, že do důchodu ještě nepatřím.“

Kariéru zakončí v Bavorech

Jedním si je ale Lambert Šmíd, jenž měl na začátku 90. let tu čest poznat atmosféru v pražské Spartě, úplně jistý. Kariéru chce ukončit právě u svého nynějšího zaměstnavatele. „Ano, prakticky hodlám ukončit fotbalovou kariéru v Bavorech,“ líčil Šmíd, jehož už zahraničí v pokročilém věku netáhne. Aby ne, když podstatnou část své kariéry prožil v cizině. Pokud opravdu zůstane v Bavorech, pravděpodobně se setká s Romanem Gibalou, za něhož vlastně v zimní pauze jako náhrada přišel. „Je to tak, Gibala má zájem se k nám vrátit,“ potvrdil kouč Milan Valachovič.

Fanoušky Bavor ale Lambert Šmíd možná trochu zklame. Na Břeclavsku se mu sice mimořádně líbí, ale coby ortodoxní Brňák si nedokáže představit nic jiného, než žít v moravské metropoli.
„V Bavorech je hezky, ovšem stěhovat se sem nechci. Jsem brněnský patriot,“ pravil Šmíd. „Na zápasy mužstva vždycky dojíždím. Nemám si ale nač stěžovat, vše je na výborné úrovni.“

Lambert Šmíd

Narozen: 8. srpna 1968
Pozice: střední záložník
Kariéra: Zbrojovka Brno (86–87), Dukla Praha (87–88), RH Cheb (88–89), Zbrojovka Brno (89–91), Sparta Praha (1991), Vítkovice (91), Drnovice (92–93) Zbrojovka Brno (93–96) Beveren (96–2001), Molenbeek (2001–2002), Dolní Kounice (2002), Bystrc (2003–2005) Poysbrunn (2005–2006), Bavory (2007).