V I. třídě starších žáků nenašli z jedenácti utkání ani jednou soupeře, který by je porazil. Pouze jednou remizovali a jsou na dobré cestě k postupu do krajského přeboru. Navíc se patnáctičlenný kádr, který válčil za starší žáky na podzim, se trenéři přes zimu pokusí rozšířit o další dva hráče.

„Snažit se hráče vychovávat nejen po sportovní stránce, ale i po té charakterové. A pokud to dospěje k tomu, že se vítězí, tak je to pro kluky velké povzbuzení a motivace do další práce. Tak je tomu teď, skončili jsme první a chlapci jsou nadšení, takže jednoznačný cíl do jarní části je udržet první místo a postoupit do nově reorganizovaného krajského přeboru,“ naznačuje nejbližší cíle svých svěřenců trenér Jiří Horčička.

Hráči okolo čtrnácti let nejsou jednoduchým materiálem a práce s nimi je složitější. To potvrzuje i jejich kouč. „Chlapci jsou v předpubertálním, někteří už v pubertálním, období svého života. A to se projevuje nejen při tréninkových jednotkách, ale i v celkové komunikaci s nimi. V žádném případě na ně neplatí direktivní přístup trenéra, někteří jsou na něj doslova alergičtí. Je potřeba s nimi hodně mluvit, a to nejen o fotbalových věcech. To ale neznamená, že by tréninkové jednotky probíhaly demokraticky. Na někoho platí při tréninku zvýšený hlas, někoho musíte slovem pohladit. Musíte kluky hodně vnímat a reagovat na jejich nejen fotbalové problémy,“ vysvětluje specifika své práce Horčička.

Hráči jsou pod tlakem

Mladí fotbalisté jsou rozdílní i v tom, co jejich zdravý vývoj vyžaduje. „U takto mladých hráčů pořád převládá nácvik technických dovedností nad kondicí. Takže v první řadě pracují s míčem v rychlosti a pod časovým a prostorovým tlakem. Dále rozvíjíme jejich rychlost, dynamiku a v neposlední řadě nesmíme zapomenout na koordinační cvičení. Obzvlášť v tomto věku mají kluci problémy sladit pohyb celého těla a k tomu je potřeba používat jak třeba i gymnastiku,“ prozrazuje kouč metody, kterých při trénincích využívá.

Je jasné, že v pubertálním věku může být docházka na tréninky trošku problém. Horčička to ovšem vyvrací. „U nás je docházka na dobré úrovni, s tímto problém nemáme. Snažíme se přizpůsobit tréninky školní docházce, aby plynule navazovaly, a hoši tak nemuseli trávit spoustu času čekáním na trénink. Taky se mohou omluvit po internetu nebo telefonicky, aby měl trenér přehled, co se děje. I zápasy berou hráči zodpovědně. Spíše při tréninku je potřeba hráče slovně upozornit na nedostatečné zaujetí pro věc, ale v zápase se snaží každý na maximum,“ upřesňuje.

„Ještě musím podotknout, že chlapci mají spoustu jiných možností jak využít volný čas a některým není po vůli navyknout na tréninkový rytmus, a proto s fotbalem raději končí. Zde se snažíme ještě zasáhnout s pomocí rodičů a chlapce k fotbalu vrátit, ale ne vždy se to úspěšně podaří,“ krčí Horčička rameny.

Pokud má tedy někdo z Břeclavi a okolí zájem o fotbal, je sportovně a fotbalově nadaný a chtěl by zkusit hrát za MSK Břeclav, může navštívit přímo náš trénink nebo telefonicky kontaktovat vedoucího žáků pana Matuška na telefonu 731 522 261.