Martin Jílek je třetím odchovancem břeclavského klubu, který v letošní sezoně nakoukl do nejvyšší fotbalové soutěže. A jakým způsobem. Na své pažbě má teprve čtvrtý ligový zářez, během nichž nedostal jeho tým ani jedinou branku. Pro mladého obránce skvělá vizitka.

Už při debutu ve slovutném Ďolíčku pražských Bohemians bylo jasné, že se tento tah trenéru Beránkovi povedl. Obrana začala bezchybně a vede si až do této doby.

„Atmosféra byla výborná, ale mě to spíš vyburcovalo a byl jsem víc soustředěný,“ přiblížil odchovanec břeclavského Slovanu.

Od prvního kola se Brňanům daří na výbornou. Kde jsou příčiny skvělého startu? „Lépe bráníme a nedostáváme góly. A taky jsme produktivní, z mála šancí dokážeme střílet branky,“ vysvětlil Jílek.

Ten už měl po zimní přestávce nastartováno k působení v prvním mužstvu Zbrojovky, zranění ale jeho ligový debut odložilo o půl roku. Do té doby jej mohli fotbaloví příznivci vídat jen v dresu třetiligového béčka – soupeře břeclavského týmu. Na jaře v Poštorné dokonce zařídil svému týmu branku a pomohl k záchraně soutěže.

Na stadionu MSK byl viděn i minulý víkend, kdy využil volna a jel se podívat na pár svých kamarádů v modrobílém dresu, kteří válčili s Uničovem.

Výsledky klubu z města, kde dlouhou dobu žil neustále sleduje. „Určitě vím, jak hrajou, mám tam pár kamarádů. Třeba s Róbertem Valentem jsme byli na dovolené,“ hlásil nadějný krajní obránce.

Jílek je v současnosti jedním z trojice prvoligistů, pocházejících z Břeclavska.

Dobře se zná především s Pavlem Šultesem, toho času hrajícího v dresu olomoucké Sigmy.

„Na Pavla se pojedu podívat, až budou hrát proti Evertonu. S Jardou Divišem jsme prohodili pár slov, když jsme hráli v Liberci,“ sdělil Jílek.

Do brněnského klubu odešel v šestnácti letech. Dotáhl to až do nejvyšší soutěže. Je tedy toto cesta do vrcholové kopané?

„Myslím, že toto je individuální. Nemyslím si, že jsem se dostal do ligy tím, že jsem od šestnácti v Brně. Spousta kluků je tu od deseti, takže já vlastně přišel ještě dost pozdě,“ dodal hráč, jehož v pondělí čeká zápas v Ostravě.