Oproti minulým letům nabídla fotbalová akademie svým pilným žáčkům velké překvapení. Na pondělním odpoledním tréninku se překvapivě objevil vicemistr světa do dvaceti let a nová posila italské Fiorentiny obránce Ondřej Mazuch.

„Požádali mě, tak jsem přijel. Jsem ochoten podpořit jakékoliv mladé kluky, kteří chtějí, podobně jako já, ve fotbale něčeho dosáhnout. Já jsem taky začínal na malém travnatém plácku. Myslím, že pro tyto prcky je to jistý druh povzbuzení,“ prozradila opora zadních řad českého juniorského výběru.
Někdejší klenot brněnského fotbalu, jemuž je předpovídána velká budoucnost, se však neobjevil v Břeclavi čistě náhodou. „Jezdím na Břeclavsko rád, mám tady rodinu. Jsem totiž z nedalekých Prušánek, kde jsem poprvé kopl do míče,“ zavzpomínal si osmnáctiletý mladík na první fotbalové krůčky. „Moc se tady ale nerozkoukám, protože už v pátek mám první trénink ve Fiorentině,“ dodal.

Talentovaným dětem se tak dostalo v tradičním režimu nebývalého zpestření. „Rozvrh dne je většinou takový, že ráno máme trénink a různé hry, jimž se děti mohou zabavit. Pak následuje speciální sezení, kde probíráme mimo jiné pravidla fotbalu,“ vysvětloval organizátor Petr Helešic.
Fotbalový tábor není ale jen o nejoblíbenějším sportu planety jako takovém. Děti se učí základům etiky. Jako špatný vzor posloužil vyučujícím Diego Maradona, geniální, ale zároveň kontroverzní postava v historii kopané. Hbitý Argentinec se proslavil nejen fotbalovými kreacemi, ale také drogovou závislostí a „boží rukou“ ve čtvrtfinále MS 1986.

„Učíme děti tomu, jak se vyhnout drogám a jak hrát fair play. Děti jsou na tato témata velmi citlivé a chápou je. Ale není to jednoduché, někdy je hodně těžké je přesvědčit, že nejde o to vyhrát vždy za každou cenu,“ upozornil Helešic.
Talentovaným návštěvníkům fotbalového tábora v Břeclavi se tak dostane kvalitní fotbalové přípravy i důležitých rad do života. „Už jsem tady na fotbalovém táboře po několikáté. Vždycky se mi tady velmi moc líbí. Naučím se hlavně novým věcem a jsem daleko lepší v technice,“ pochlubil se třináctiletý Jakub Porský z Břeclavi.