Mluví do telefonu. I bez pohledu do jeho tváře je ale více než zřejmé, že ho předchozí stav štval. „Najednou byla na hřišti třiceticentimetrová tráva. Katastrofa. Bylo mi to moc líto."

O čem vlastně hovoří: před rokem a půl zmizely Přítluky z fotbalové mapy. Chyběli hráči, u mnohých nebyl zájem. Obnovy se ujal devětatřicetiletý David Cabal – hráč se zkušenostmi z řady týmů i regionálních soutěží. A nově také funkcionář. Výsledek? Zatím se daří. Obec má zase mužstvo, vysoká tráva je minulostí. Vrátila se chuť.

Přítlučtí se už mohou pyšnit i úspěchem: při pohárovém turnaji v Bulharech vybojovali druhé místo. „Sehnali jsme kluky, kteří v Přítlukách v minulosti hráli. Dorostenci dříve přestoupili do Rakvic, takže je teď zase vykoupíme zpátky," líčí Cabal přípravy na novou sezonu.

Obnovený klub musí začít z nuly. O body se bude rvát ve IV. třídě skupině A. V uplynulém ročníku hrály soutěž týmy jako Fak Břeclav nebo rezervy Zaječí, Ladné, Podivína či Kostic.

VYPLATÍ ZE SVÉHO

Kvůli někdejším problémům byla ve hře i myšlenka na spolupráci s vedlejšími Rakvicemi, ale… Podle Cabala, který je nyní předsedou klubu, to prostě nejde. „V životě se nedohodneme, je to rivalita," vysvětluje.

Přítlučtí si postupně opravují kabiny. Penězi s tím pomáhá vedení obce. Tamní starosta František Kadlec mluví o fotbalu jako o nedílné součásti života na vsi. „Vždycky sem patřil, teď nastala asi nejdelší pauza v historii. Fotbalistům pomáháme a jejich rozhodnutí vítáme," říká Kadlec.

Dorazí na první utkání podzimní části? „Samozřejmě," odpovídá s úsměvem.

Cabal nyní tráví na hřišti zhruba pětadvacet hodin týdně. Je potřeba sekat trávu, v přípravě je také vznik nového chodníku. „Starostí je dost, ale věřím, že to dotáhneme do konce a že parta zase bude taková, jaká tady bývala. Mladí kluci chtějí za Přítluky hrát," vypráví Cabal.

Zároveň nezastírá, že motivovat hráče k obléknutí přítluckého dresu bylo překvapivě jednoduché. Mezi zájemci se objevil třeba hráč, který chce dojíždět z téměř třicet kilometrů vzdáleného Drnholce. „Problém je pouze s tím, že na přestupy mladých musíme vynaložit asi pětašedesát tisíc korun. Na to peníze nejsou, takže je vytáhnu ze svého. Pak to snad nějak vyúčtujeme, obcházíme sponzory, snažíme se. Ve vesnici je po fotbalu hlad. Věřím, že budou chodit i fanoušci," doplňuje předseda celku, jemuž pomůže také na hřišti.

Z dřívějšího útočníka se stane stoper. Jak s úsměvem tvrdí, prodá zkušenosti a taky… „A taky už přibyla nějaká ta kila, takže…," dodává se smíchem.