Hrát za A i B tým není pro Hlocha, stejně jako další hráče nižších fotbalových soutěží, žádná neznámá. Zejména kluby s nedostatkem hráčů sestavy vzájemně doplňují z obou týmů. „Za sezonu se mi sejdou třeba tři až čtyři víkendy, kdy hraju dva zápasy. Nemůže se z toho stávat pravidlo, dlouhodobě to zvládnout nejde,“ upozorňuje břeclavský zadák.

U řady klubů kvůli nedostatku hráčů rezervní družstva zanikají, v Brně si jej stále udržuje například Slovan. První tým hraje I. B třídu, rezerva pak městský přebor. Klub ale nerad nasazuje své hráče v jeden hrací víkend do obou zápasů. „Pokud někdo odehraje jeden celý zápas, už ho do dalšího neposíláme. Je to velká zátěž a smrdí to zraněním,“ varuje jeden z trenérů Slovanu Lubomír Pujman.

Hloch o svém nasazení do obou víkendových střetnutí věděl dopředu. V sobotu od čtyř hodin odpoledne hrál v divizi proti Žďáru nad Sázavou, v neděli už od půl jedenácté dopoledne nechyběl v základní sestavě proti Rajhradu v I. B třídě. Sotva mu tak stačil uschnout dres. „Zvládám to v pohodě, protože fyzicky jsem na tom dobře. Horší je to samozřejmě v pondělí, musím si dopřát regeneraci a od fotbalu si odpočnout,“ říká Hloch, s nímž porci obou zápasů zvládli o víkendu také jeho spoluhráči Alois Svízela, Robert Ulehla a Tomáš Horčička.

FC Vinaři České republiky má za sebou úvodní přátelský zápas, který odehrál ve Velkých Bílovicích. Z tohoto týmu vznikne reprezentační tým vinařů.
Vinaři se chystají na mistrovství Evropy. Fotbalový tým má okolo třiceti hráčů

Zmiňovaná čtveřice se musela vypořádat i s rozdíly v úrovních soutěží. I. B třída je o tři výkonnostní patra oproti divizi níž. „V hlavě přepnu, vnímám, co hraju za soutěž. Ale nefunguje to tak, že přijde hráč z divize a myslí si, že obejde tři soupeře a dá gól. Je potřeba k tomu přistupovat s pokorou, protože i I. B třída má svoji kvalitu a člověk si nemůže dovolit cokoliv,“ varuje Hloch.

Kluboví „obojživelníci“ spíš zacelují mezery, které v sestavách z různých důvodů vznikají. „Nejsem proti tomu, aby se áčko i béčko prolínaly, ale rezerva má podle mého názoru jasně danou funkci. Je pro starší hráče, kteří už nemají tolik času na tréninkový proces, ale fotbal mají pořád rádi. A pak pro mladé, kteří se potřebují adaptovat v dospělém fotbale. Myslím si, že není v úmyslu žádného klubu, aby své hráče vyšťavoval v obou zápasech,“ objasňuje Pujman.

Jiná situace je ovšem v mládežnických kategoriích, které trpí nedostatkem nové krve. „Máte mladší a starší žáky, mladší a starší dorost. Dochází tam k výpomoci a někteří hráči nastoupí i ke dvěma zápasům v jeden den,“ připouští Pujman. Hloch víc jak dva duely za víkend zatím nesehrál. „Znám ale právě dorostence, kteří zvládnou pár minut za áčko, pak nastoupí za béčko a ještě jdou hrát za dorost,“ potvrzuje.

Fotbalový trenér a bývalý fotbalový obránce Svatopluk Habanec.
Majitel klubu popřel celý rok a půl naší spolupráce, vypráví trenér Habanec