Prozrazuje, že si jeho otec, trenér MSK Vladimír Michal, přichystal na své svěřence v zimě i běžky.

Sezónu jste sice skončili už v polovině listopadu, ale trénovali jste ještě téměř měsíc. Dostali jste se ještě vůbec do kontaktu s balonem nebo jste převážně posilovali?
Tréninky po sezóně jsme trávili převážně v posilovně v Lednici, ale párkrát jsme využili i umělé trávy a zahráli jsme si proti sobě.

Na podzim jste byl stálice sestavy, Vám osobně se vyhýbala vážnější zranění. Musel jste po podzimu doléčit nějaké skryté šrámy?
Musím zaklepat, ale zatím se mi vážnější zranění vyhýbají. Hlavně díky tomu jsem na podzim na hřišti nechyběl snad ani minutu. Už si ani nevzpomínám, že bych někdy dohrával se zraněním, které bych musel dodatečně léčit.

Už po posledním mistrovském utkání nastaly v kádru opět změny, tým se vydal cestou ještě masivnějšího omlazení kádru? Bude mužstvo na jaře konkurenceschopné?
Nějaké změny v kádru budou, ale nenazýval bych to nějakým omlazením, protože to podzimní mužstvo nebylo vůbec staré. Z těch starších končí jen Schwarz s Demjanovičem, ale ne proto, že by už byli staří. Vždyť ještě ani jeden z nich neměl třicet let. Nemám strach, že bychom byli na jaře nějak méně konkurenceschopní, protože na prázdná místa přijdou zase noví kluci. O záchraně bych se tedy nechtěl vůbec bavit.

Pokud nepřijde v zimě nějaká starší posila, budeš v 25 letech v týmu na jaře skoro nejzkušenějším hráčem.
Tak to prostě je. Máme hodně mladých kluků a je opravdu strašné, že v pětadvaceti budu patřit k nejstarším (smích). Přitom když jsem do Břeclavi před třemi lety přišel, patřil jsem k těm nejmladším.

Po odchodu Petra Schwarze je ve hře i kapitánská páska. Bránil byste se této funkci?
Pásku má mít hráč, který má respekt spoluhráčů a je tahounem mužstva. Ale toho si musí zvolit kabina. Nebyl bych proti, kdyby volba padla na mě, o to by to byla větší zodpovědnost. Ale myslím si, že jsou na kapitána jiní adepti.

Mezi svátky mají fotbalisté zasloužené volno. Jak vypadá vaše náplň volných dní?
Volno mam jen fotbalové. Nemusím chodit na tréninky a o víkendu na zápasy. Ale ve svém zaměstnání volno nemám, takže se teď naplno věnuji práci.

Našel jste i pod stromečkem nějaké fotbalové dárky?
Vyloženě fotbalový dárek jsem pod stromkem nenašel. Ve spojitosti s fotbalem můžou být snad jen ponožky, kterých není nikdy dost, a dostal jsem také zdravotní vložky do tenisek nebo kopaček.

Tým už má nachystánu docela náročnou zimní přípravu, v plánu je deset utkání. Těšíte se nebo ji berete jako nutné zlo?
Nikdo tu zimní přípravu nemá rád, je delší než letní, a také náročnější. Beru to tak, že to k fotbalu prostě patří. Stejně jako ta porce přípravných utkání.

Přichystá si na vás trenér třeba i výběhy na běžkách, pokud by v Břeclavi ležel sníh? Nebo máte raději přípravu v teple?
Pokud mam od trenéra správné informace, tak by na běžky mělo přijít. Ale asi ne v Břeclavi. Čeká nás totiž soustředění na horách, takže je vytáhneme nejspíš až tam.

Ivo Michal
Narozen: 19. 10. 1985
Post: obránce
Kluby: Brno „B“ (2004), Bystrc (2004–2006), MSK Břeclav (2007 až dosud)
– letos nestoupil v dresu MSK Břeclav v 16 utkáních a odehrál všech 1440 minut.
* branku dal za Břeclav naposledy v sezóně 2008/2009