Začátek ale přinesl nepříjemné vystřízlivění. Po úvodní remíze v domácím prostředí přišlo pět porážek v řadě a celek MSK zůstal na samotném dně tabulky. Druhá polovina podzimu ale byla výrazně úspěšnější a svěřenci trenéra Luďka Zlámala přezimují v šestnáctičlenné tabulce na devátém místě.

„Museli jsme po pěti porážkách nějak zareagovat. Kvalita druhé dorostenecké ligy je nesrovnatelně vyšší, soupeři jsou rychlí, technicky dobře vybavení, hraje se v plném nasazení celých devadesát minut. Zatímco v divizi jsme převážně útočili, nyní jsme se dostávali pod tlak a přetížená obrana vyráběla chyby, které soupeři trestali,“ popisuje počáteční neúspěchy kouč devatenáctky.

Rezervy v obraně se podařilo zacelit. Rychlostně vybavení hráči Pavel Jurčík a Jan Slunský se posunuli na kraje obrany. „To odlehčilo hlavně středním obráncům, výrazně to zlepšilo naši obrannou hru a dalo možnost se věnovat více i útočení. Určitě pomohla i změna složení tréninků,“ vysvětluje šéftrenér fotbalového dorostu MSK.

Své ovoce začaly změny nést už v sedmém kole v podobě první výhry 3:1 se Znojmem. Se čtyřmi získanými body to ale stále nebylo to pravé a devatenáctce Břeclavi patřila nedůstojná předposlední příčka tabulky.

Obrat k lepšímu ale pokračoval sérií osmi zápasů bez porážky, z nichž pět skončilo výhrou mladíků MSK. „Kluci si začali více věřit, poznali, že se dá hrát s každým. To se odráželo ve výsledcích, v zisku bodů,“ pochvaluje si trenér devatenáctky druhou část podzimu.

Hodnocení trenéra se nevyhnuli ani jednotlivci. „Brankář Lukáš Maňák odchytal s výjimkou patnácti minut všechna utkání. Zpočátku na něm bylo znát, že má plnou hlavu problémů se školou, později střídal velmi dobré a průměrné výkony. Stále ještě má co zlepšovat a mohl by se stát i větší osobností družstva, jak to u brankářů bývá,“ zmiňuje Zlámal vytáhlého strážce svatyně a pokračuje.

„Krajní obránci Pavel Jurčík a Jan Slunský rozbíjeli útoky soupeřů po křídlech a svou rychlostí přispívali i k zakládání našich útoků, ve středu obrany se Roman Pafkovič a Josef Nešpor dobře doplňovali. Když bylo potřeba, zaskočil na jejich post univerzál Adam Havlena,“ hodnotí obránce Zlámal.

O výhrách a vícególových remízách ale rozhodovaly hlavně výkony zálohy a útoku. „Posun z obrany na kraj zálohy prospěl Jakubu Dobšíčkovi, který jako jediný odehrál všechna podzimní kola. Byl úspěšný i střelecky. Totéž lze říci na adresu Michala Poláška, který má velmi dobrou kopací techniku. Proto je pravidelným exekutorem standardních situací a nejlepším nahrávačem družstva,“ říká o nejvýraznějších záložnících zkušený kouč.

Také další záložníci Sasínek, Lubor Slunský a Netopilík se každý svým dílem o úspěchy kolektivu nějak přičinili.

Nejvíce ale byli vidět útočníci. Po pěti brankách vstřelili David Ferbar a Luboš Sladký, to byly dvě výrazné postavy břeclavského útoku. „Ferbarovi chvíli trvalo, než pochopil mou filosofii role správného útočníka a stal se platným článkem družstva. Sladký je zase typem hráče, jaké mají trenéři rádi. Silný mentálně i fyzicky, nic nevypustí, vždy podá své maximum,“ dočkali se útočníci pochvaly od svého trenéra.

V závěrečných čtyřech kolech bylo na hřišti hodně vidět i útočníka Tomáše Krutáka, který se do hry vrátil po delší pauza zaviněné zraněním.