Historie sboru dobrovolných hasičů v Boleradicích sahá až do roku 1896. Jedním ze zakladatelů byl mimo jiné tehdejší tamní farář Filip Toufar.

V počátcích se o bezpečnost obce staralo asi třicet členů sboru. „Sbor dobrovolných hasičů v Boleradicích se bohužel v roce 2003 rozpadl a zatím se nám jej nepodařilo obnovit,“ říká trochu zklamaně velitel jednotky Pavel Sedláček.

Jak dodává, v současné době funguje v městysu pouze jednotka zařazená do páté skupiny požární ochrany.

„Nyní máme v našich řadách devět aktivních členů. Pátá skupina požární ochrany znamená, že působíme pouze v naší obci,“ vysvětluje s tím, že i kvůli tomu moc často naštěstí k velkým zásahům nevyjíždějí. „K ohni často nejezdíme, ale buďme tomu všichni rádi,“ chválí své spoluobčany v Boleradicích velitel.

„Protože nás v jednotce není příliš mnoho, věnujeme se ve sboru především údržbě techniky a nutným opravám,“ podotýká.

Velmi dobrou spolupráci mají hasiči se samotnou obcí. Kromě běžné výpomoci, jako je požární asistence nebo kácení topolů, pořádají nejrůznější akce v Boleradicích nebo se na nich alespoň z části podílejí.

„Pro naše občany pořádáme například akci nazvanou Letní noc, což je zábava jak pro dospělé, tak i pro děti. A vždycky poslední neděli o prázdninách se loučíme s létem,“ vypočítává některé aktivity.

To potvrzuje i boleradický starosta Jan Koráb. „Z mého pohledu je spolupráce s jednotkou sboru dobrovolných hasičů na vynikající úrovni. Jsou sice malý sbor, ale nesmírně aktivní. Jsou často vidět, dělají hodně rozličných akcí. Pro obyvatele Boleradic uspořádali například i zabijačku a pomáhají i s plesem,“ pochvaluje hasiče starosta.

Přestože je jednotka určená převážně pro zásahy v městysu, je i tak velmi dobře vybavená. „V loňském roce jsme od jihomoravského hejtmana a ministra vnitra získali pět nových ochranných obleků. Pomáhá nám i vedení obce. Shání nám peníze na nutné dovybavování, protože je určitě stále co zlepšovat,“ domnívá se velitel Sedláček.

Na výjezdy používají dobrovolní hasiči devětadvacet let starou škodovku. Jak dodává velitel, jsou za ni velmi rádi.

„Hasičskou zbrojnici máme malou, ale pěknou. V obci stojí od roku 1934. V roce 1999, když ještě fungoval celý náš hasičský sbor, dostala také novou fasádu. Snažíme se ji neustále udržovat v dobrém stavu,“ uvádí.

Posledním zásahem bylo hašení trávy, a to v březnu letošního roku.

S mládeží v Boleradicích hasiči nepracují. „Mladé lidi je potřeba zaujmout, nabídnout jim něco zajímavého. Ale hlavně, iniciativa musí přijít především od nás. A to bohužel u nás zatím chybí,“ přiznává velitel jednotky Sedláček.