Dobrovolní hasiči pomáhali ve Cvrčovicích už od roku 1945. Tehdy měli k dispozici ruční koňskou stříkačku, která se běžně u dobrovolných sborů v obcích používala.

„Kolem roku 1950 přidělil stát motorovou stříkačku, která se dala připojit za traktor nebo auto. V té době získali hasiči také nové pojmenování – požárníci,“ připomíná historii současný velitel dobrovolných hasičů ve Cvrčovicích Oskar Dvořák.

Jak ale uvádí, ruční stříkačka nezůstala ležet ladem. Hasiči ji půjčili tamnímu zemědělskému družstvu pro napájení v kravíně. Měla totiž velmi jednoduchou obsluhu.

„Vydržela jim tam do první zimy, kdy zamrzly a popraskaly válce, a tak šla do šrotu,“ dodává velitel.

Požárníci se podle záznamů v kronikách už tehdy účastnili soutěží podobných těm, které se pro dobrovolné hasiče konají nyní v okresech.

Hasiči se starali i o konání hodů nebo plesů. Byli tak nezbytnou kulturní složkou v obci. „Oživení hasičů v obci nastalo po roce 1970, kdy obec pořídila dobrovolným hasičům novou stříkačku Pps 12, na tehdejší dobu moderní stroj. Nová stříkačka přitáhla do organizace mladé lidi,“ vzpomíná Dvořák s tím, že když zájem viděli lidé na okrese, přidělili hasičům první požární auto – vojenský Gaz, který dobrovolníkům ve Cvrčovicích dobře sloužil řadu let.

Už tehdy začali hasiči pracovat i s mládeží. A nebyli to jen kluci, ale ke sboru patřilo i několik dívek.

„Dobré výsledky nám zajistily přidělení prvního hasičského auta takzvané Kačeny Tatra 805. To už jsme mohli jezdit na soutěže bez problémů. Zúčastňovali jsme se závodů jak okrskových, tak okresních i různých pohárových soutěží,“ uvádí velitel.

K nejlepším letům cvrčovických požárníků patřily podle Dvořáka roky 1985 až 1992.

„Po změně režimu ve státě se změnil také název na sbor dobrovolných hasičů. Změnil se také přístup státu k organizacím. Nejenom k hasičům, ale ke všem složkám, a to k horšímu. Změnila se také mentalita mládeže, kde na první místo v zábavě přišly počítače. Do popředí se dostal profesionální sbor v Pohořelicích,“ je si vědom těžké práce dobrovolných hasičů v současné době.

Podle něj se ale začíná situace trochu měnit k lepšímu. „Pozitivní je, že naše základní organizace přežila, i když činnost byla v útlumu. Škoda je, že jsme se vzdali všech kulturních akcí v obci. V posledním roce jsme se dohodli se starostkou, že založíme zásahovou jednotku, což se podařilo,“ má radost velitel.

Cvrčovičtí dobrovolníci se chystají začít opět pracovat i s mladými zájemci. Byl by to pro ně dobrý základ.

„Problém je, že za posledních dvacet let se do hasičské výzbroje a techniky neinvestovalo. Technika je nepoužitelná, stará. Bude nutné všechno obnovit,“ ví Dvořák.

Naposledy sbor zasahoval u požárů mlýna ve Velkém Dvoře a u požáru rodinného domku a stodoly. To už je ale několik let. „Jsme malá organizace, máme sedmnáct členů, ale máme snahu,“ chválí jednotku velitel hasičů Oskar Dvořák.