„Nový sbor je v Brumovicích osm a půl roku. Opět se tady sešlo třináct mladých lidí, kteří reagovali na výzvu v obecním časopisu a přihlásili se do sboru. Začali jsme cvičit a trénovat a dosáhli jsme vlastně až na třetí výjezdovou skupinu,“ vzpomíná velitel sboru Václav Troubil.

Dnes mají Brumovičtí asi devadesát členů. A to každého věku. Podle starosty sboru Karla Opluštila se všichni vždycky sejdou na brigádách, je jedno, kolik je jim let. Každý pomáhá. Jsou to v podstatě i celé rodiny.

Brumovičtí hasiči mají i soutěžní družstva. Celkem čtyři – muže, ženy i děti. „Děti ještě nezávodily, zatím je připravujeme. Muži nemají nějaké velké výsledky, do budoucna to určitě bude lepší. Čtvrté družstvo se jmenuje Ohniví šneci, věkově jsou v něm lidé od pětatřiceti do pětapadesáti let,“ usmívá se Troubil.

Do roka vyjíždí dobrovolníci asi k osmi zásahům, nejčastěji k požárům lesa či sadu. Nedávno se pustili do opravy hasičské zbrojnice, takže se museli na čas z výjezdů odhlásit. Teď už zase pomáhají.

„Rozpočet na opravu je asi tři miliony korun, takže musíme pracovat postupně. Něco je z obce, něco od kraje. Techniku a výzbroj máme na dobré úrovni,“ je spokojený starosta Opluštil.

Vztahy mají hasiči s obecním úřadem velmi dobré. „V zastupitelstvu totiž máme tři naše členy. Měli jsme dokonce vlastní kandidátku. Nechceme nic prosazovat na úkor obce, děláme to pro Brumovice,“ dodává velitel s tím, že v obci pomáhají a pořádají také různé akce. Například plesy, zábavy nebo noční a denní závody.

Co hasičům v Brumovicích chybí, jsou mladí lidé. „Dětí máme dost, potřebovali bychom ale obnovovat jednotku,“ přiznává velitel Troubil, podle kterého se mnoho mladých raději věnuje sportu, protože být dobrovolným hasičem je dost dřina. I tak mají někteří zájem hasičem být.

„Člověk má při zásahu pocit, že je tady platný. Pro ty mladší je to i o adrenalinu, ale je to srdeční záležitost,“ popisuje.