Lidé zhlédli výstavu hasičské techniky a zasloužilí členové sboru se dočkali vyznamenání. Vždyť dobrovolníci pomáhají vždy tam, kde je to potřeba.

„Náš sbor spolupracuje s úřadem městyse. Pomáhá při čerpání vody ze sklepů, při povodních a zátopách. V obcí také udržuje veřejnou zeleň.

Zúčastňujeme kulturních a společenských akcí v obcích a okolních sborech. Pořádáme ples a oslavu svatého Floriána,“ vypočítal aktivity dobrovolníků z Velkých Němčic jejich starosta Jaromír Richter.

V současné době má sbor dvaatřicet činných členů, z toho čtyři ženy. Nechybí ani spousta mladých dobrovolníků. „Při práci s mládeží velmi pomáhá zejména Martin Nekvapil, Václav Bažant a také Lenka Mahovská,“ podotkl vedoucí mladých hasičů Josef Horčica.

Jak dodal velitel velkoněmčické jednotky Luděk Helma, děti se rády zapojují do hasičských aktivit. „Když se najde vedoucí, děcek je v dědině dost. A u hasičů je někdy pořádná sranda,“ pousmál se. Členové sboru jezdí každoročně na vodu. Pravidelně si také zkoušejí své dovednosti v brněnském lanovém centru.

Členové zásahové jednotky, které Helma šéfuje, pomáhají u požárů profesionálům. Velkoněmčickým totiž chybí cisterna. „Tím pádem nemáme vodu. Když vyjedeme k živelnější pohromě, a je například potřeba uklidit na požářišti, tak nás tam pozvou k asistenci,“ vysvětlil velitel jednotky.

Naštěstí se blýská na lepší časy. Od starosty už mají hasiči slib, že o nové cisterně promluví s ostatními zastupiteli. Dobrovolníci spoléhají na finanční pomoc obce i kraje. „Nepotřebujeme úplně nové vozidlo. Je zbytečné vyhodit třeba pět milionů na novou tatru. Když seženeme auto třeba za milion, nebo i míň, bude to naprosto stačit. Důležité je, že budeme mobilnější. V současné době máme jen avii,“ poznamenal Helma.

Jinak jsou velkoněmčičtí dobrovolníci vybavení dostatečně. Chybějící cisterna jim ale často svazuje ruce. Když třeba nedávno hořela na poli vyhrabaná tráva a chytla od ní i vrba, dorazili na místo dříve než profesionálové z Hustopečí. Bez vody však museli čekat na kolegy. Ti si je pak dobírali, protože k požáru došlo v pondělí po hodovém víkendu. „Pospávali jsme po hodech a najednou tohle. Ten den bylo teplo jako hrom. Navlečení v kabátech a botech jsme se pěkně pařili. Bylo to zajímavé,“ pousmál se velitel jednotky.