Ve stejném roce došlo v Přítlukách k prvnímu velkému požáru rodinného domku, proto se národní výbor rozhodl založit sbor.

„Ve stejném roce při žních vypukl další požár, který tehdy založil malý chlapec. Shořely dvě stodoly plné obilí, takže se ukázalo, že bylo dobře, že jsou v obci hasiči,“ vzpomíná na začátky Přemysl Průdek starší, který se ke sboru oficiálně přidal o rok později.

Jak dodal, další velký požár si v Přítlukách vyžádal i život malého chlapce. A dodnes je to pro všechny tamní děti velká výstraha.

V současné době má přítlucký sbor téměř padesátku členů, ale jak přiznává zástupce sboru Průdek, mají i velké množství příznivců a čestných členů.

„Máme výborný kolektiv. Jsou tady například automechanici nebo strojníci, takže si spoustu věcí udělají sami. Patří pod nás i sbor v Nových Mlýnech, takže je jasné, že se obec musí věnovat oběma. Jen škoda, že spolupráce není lepší, protože jsme vlastně jeden sbor,“ dodává.

Hasiči už od poloviny devadesátých let téměř nevyjíždějí na zásahy mimo vlastní obec. Jsou totiž až v poslední páté skupině, takže mohou vyjet jen na pozvání vyššího sboru. A výjezd musí hasičům poškozený člověk zaplatit.

O to víc se ale dobrovolníci věnují dětem a práci v obci. Pořádají dětské dny, chodí do mateřské školy a pomáhali se zaléváním zeleně nebo odstraňováním holubího trusu.

Jezdí i na závody, ale protože nemají peníze na kvalitní techniku, moc často nevyhrávají. „Dostáváme vyřazený materiál. Jenže když přijedou kluci na soutěže a jsou i dobře připravení, tak jsou mnohdy pomalejší. A to jen kvůli ne moc dobré technice,“ je smutný Průdek.

Co by si teď nejvíce přáli, je nová zbrojnice. „Potřebovali bychom prostory. I když máme nové oblečení, tak to do roka ztuchne. Měli jsme od bývalého zastupitelstva novou zbrojnici slíbenou, byly i plány, ale skončilo to u peněz. A technika na ty naše výjezdy zatím stačí,“ vypočítává člen sboru Přemysl Průdek mladší.