Sbor dobrovolných hasičů v Březí patří na Břeclavsku k nejstarším. Vznikl už v roce 1880.

„Toto datum odvozujeme podle nalezené mince vyražené v roce 1905 k pětadvacátému výročí založení sboru v obci. Novodobou historii datujeme od roku 1945,“ popisuje začátky dobrovolníků v Březí velitel sboru Pavel Brázda.

Jak dodává, v té době měl sbor jednadvacet zakládajících členů. Dnes je v Březí třicet dobrovolníků, z toho dvanáct patří do výjezdové jednotky, která je zařazená do jednotky požární ochrany třetí skupiny.

„Jednotka vyjíždí průměrně pětadvacetkrát do roka. Především pak k požárům, spadlým stromům, čerpání vody nebo k záplavám. Samozřejmě poskytujeme i technickou pomoc,“ vyjmenovává velitel.

Soutěží v požárním sportu se hasiči z Březí neúčastní. Je to i kvůli tomu, že je jich málo na vytvoření družstva. Přesto se letos zapsali do povědomí jiných dobrovolných i profesionálních sborů.

„Získali jsme čtvrté místo na Otevřeném mistrovství České republiky ve vodní záchraně, které se konalo letos v Pavlově. Toto umístění je pro nás o to více cenné, že jsme byli jediná jednotka dobrovolných hasičů v celé soutěži mezi samými profesionálními záchranáři,“ říká s hrdostí Brázda.

S mládeží v Březí hasiči nepracují. „Z jejich strany není o tuto činnost zájem. Práce s nimi vyžaduje také spoustu volného času a při pracovní vytíženosti jednotlivých členů výjezdové jednotky nezbývá na tuto činnost ani chvíle volného času,“ vysvětluje s tím, že je to ale mrzí. V loňském roce však přijali hasiči do svých řad dva mladé dobrovolníky, kteří se ihned zapojili do práce.

Co se týče techniky a vybavení, jsou dobrovolníci spokojení. K dispozici mají tři zásahová auta. Jedno používají jen na požáry, druhé si pak sami upravili na čerpání vody. Třetí slouží jako technické.

„Jako každá dobrovolná jednotka, tak i naše si přeje nové zásahové auto, ale víme, že je to běh na dlouhou trať,“ usmívá se velitel.

Hasiči mají i dobré vztahy s obcí. Pro děti spolupořádají například dětský den, pálení čarodějnic a sami chystají akci nazvanou Červencové radovánky.

„Dobrým hasičem se člověk během svého života stává. Je to tvrdá psychická i fyzická práce, kterou ne zrovna každý umí ocenit. Je to obrovský počet hodin, které na úkor svého volného času věnují členové naší výjezdové jednotky hasičině. A za to jim patří ne jenom můj obdiv a dík, ale jako velitel jsem na svoji jednotku právem hrdý,“ dodává Brázda.