„Jsme jedna z nejmenších obcí v okrese, která je zařazena v JPO-III. Zajišťujeme i dozor nad vedlejším Pavlovem. Do našeho požárního pokrytí patří také Svatý Kopeček u Mikulova, Pálavské vrchy, Novomlýnské nádrže a okolní lesy. V těchto špatně dostupných lokalitách jsou zásahy fyzicky i psychicky nejnáročnější, jde-li o požár nebo záchranu osob,“ uvedl starosta milovického sboru a zároveň velitel zásahové jednotky Jiří Pálka.

Hasiči z Milovic se vyznamenali při jednom z posledních zásahů. Jednotce se na začátku dubna podařilo před ohněm uchránit lužní les u Nových Mlýnů. Původně přitom byl požár nahlášený jen na malé ploše. „Po příjezdu na místo se zjistilo, že se jedná o požár rozsahu asi sto padesát krát dvě stě padesát metrů a plameny se přibližují k lužním lesům, což by mělo fatální následky. Díky rychlému prvnímu zásahu se tak nestalo,“ popsal velitel jednotky Jiří Pálka.

Ilustrační fotografie
V Hustopečích staví novou cyklostezku. Povede až do centra města

Hasiči jsou nejstarším dodnes fungujícím milovickým spolkem. Jeho členové se věnují i životu v obci. V jejich režii jsou různé akce, jako třeba turnaj ve stolní tenisu nebo přechod přes Pálavu, který se letos koná 18. května. Ještě nedávno členové sboru vyjížděli také na soutěže. Družstva žen i mužů z Milovic patřila ke špičce na kláních nejen v břeclavském okresu. „V roce 2014 jsme ukončili požární sport a rozloučili jsme se celkovým třetím místem v Břeclavské hasičské lize,“ dodal Jiří Pálka.

Hasiči z Milovic sídlí v nově opravené zbrojnici, kde parkují zásahové vozidlo CAS Scania a dopravní Ford Transit. Do budoucna plánuje sbor pořídit další techniku. K zásahům v okolním terénu by se jim hodila čtyřkolka a při záchraně lidských životů defibrilátor. „Naším velkým plánem je také získat sochu patrona hasičů svatého Floriána, která v obci byla, ale někdo jí odcizil,“ dodal starosta Jiří Pálka.