Už přes sto let pomáhají v Ivani dobrovolní hasiči. Jejich sbor založili tamní občané už v roce 1902. V současné době má čtyřiadvacet členů. Pět z nich je také čestnými hasiči.„K pětačtyřicátému výročí založení sboru dobrovolných hasičů v Ivani v roce 1947 si nechali dobrovolníci ušít prapor, který vlastníme dodnes,“ chlubí se historickou a cennou památkou velitel jednotky Karel Pekařík.

Ivaňská zásahová jednotka, která patří do páté skupiny jednotky požární ochrany, se v současné době skládá z devíti dobrovolníků.
Ve zbrojnici stojí hasičům auto Škoda z roku 1972 společně s požární stříkačkou. „Zásahová jednotka je plně vybavená ochrannými obleky. V budoucnu předpokládáme, že doje i na výměnu našeho auta za modernější. Paní starostka Ivana Macková nám hasičům vychází ve všem vstříc a v současné době se snaží najít finanční prostředky na nákup jiného vozu,“ chválí vedení obce.

Opravená zbrojnice

Hasiči mají i potřebné zázemí v podobě hasičské zbrojnice, která v obci stojí přes osmdesát let. „Hasička prošla už dvěma opravami. První byla v roce 1981 a druhá pak před pěti lety. Zbrojnici se ale snažíme postupně vylepšovat a obměňovat její vnitřní vybavení, jako jsou skříně, osvětlení,“ vypočítává Pekařík s tím, že v roce 2005 se dobrovolníci dočkali i nového sociální zázemí se sprchou a záchodem.

„Do budoucna máme v plánu udělat v prvním patře hasičské zbrojnice i klubovnu. Už jsme na tom začali částečně pracovat,“ představuje nejbližší zájem tamních hasičů jejich velitel.
Protože patří hasiči až do páté skupiny, pomáhají převážně lidem v obci. Zasahují při živelních pohromách, odklízejí popadané větve po vichřicích, pomáhají při povodních.

„U požárů zasahujeme průměrně jednou až dvakrát do roka,“ vypočítává Pekařík s tím, že jsou vždy připravení být při ruce i profesionálním hasičům, kteří požádají o jejich pomoc při nečekaných událostech.
Poslední velký požár, ke kterému museli ivaňští hasiči vyjet hasit, byl v roce 1997.

O co míň mají dobrovolníci práce při zásazích, o to víc jí věnují opravám a údržbě potřebné techniky. I díky tomu jsou i starší přístroje neustále plně funkční. „Když jsem do sboru v roce 2001 přišel, byli jsme na tom s vybavením špatně. Ale to se během několika měsíců změnilo,“ přiznává.
Starostka Ivaně Ivana Macková je s prací dobrovolných hasičů nadmíru spokojená.

„Je to jen o jejich dobrovolnosti. Bez nich by ani jednotka nefungovala. Nesmírně si vážím toho, že tak mladí muži se do této práce dali a hlavně, že ji neustále drží,“ je za jednotku v obci vděčná Macková. A jak přiznává, opravdu se na obci snaží každý rok žádat kraj o peníze, díky kterým by mohli hasiči lépe vybavit svůj sbor.

„V minulých letech jsme získali peníze na výzbroj a výstroj. A také na techniku, jako jsou čerpadla. Někdy se nám vedlo lépe, někdy jsme dostali míň peněz,“ vypočítává starostka.

V současné době prochází i možnosti nákupu nového hasičského auta. „Podle vyhlášek to musí být jen určité typy. Kluci měli představu, že by se koupila třeba jen nějaká dodávka, kterou by si sami upravili. Ale to nejde. Takže se snažím najít takové, které by se jim hodilo a které by bylo v možnostech obce,“ dodává.

Bez mládeže

S mládeží v Ivani zatím dobrovolníci nepracují. Velitel ale doufá, že se to časem změní. I oni jednou budou potřebovat své nástupce, kteří se budou i nadále starat o bezproblémové žití v obci.

„Mladí lidé nemají příliš zájem dělat něco dobrovolně ve svém volném čase. Ale postupně se kolektiv rozšiřuje o nadšence, kteří předtím nejevili zájem,“ je spokojený Pekařík.

Podle něj má největší zásluhu na fungování sboru Václav Kunst, který jej k dobrovolníkům přivedl.
„I přes svůj důchodový věk má stále dost energie na vedení administrativy a zařizování všeho potřebného k chodu sboru,“ usmívá se.

Přestože sbor dobrovolníků neplní v Ivani i funkci kulturního spolku, jako je tomu jinde, chtějí hasiči uspořádat k oslavě stodesátého výročí založení v roce 2012 taneční zábavu. Tím by sbor dobrovolných hasičů navázal na dřívější hasičskou tradici.