„Ze začátku patřilo ke sboru dvacet členů, dnes jich máme devatenáct, z toho je i jedna žena. V zásahové jednotce je jedenáct hasičů. Nejstarší má pětašedesát let,“ představuje dobrovolníky jejich velitel Zdeněk Kučera.

V Podivíně je většina hasičů starších, průměrně mají kolem padesáti let. Mladí lidé se o tento druh dobrovolnictví příliš nezajímají. Nejmladší člen má dvacet let, s mládeží tak ve sboru nepracují.

„Zájem je malý. Snažíme se už delší dobu sehnat mladé lidi, a to se nám nedaří. Stejně tak se nám nedaří rozšířit základní organizaci ani výjezdovou jednotku. Je to asi tím, že děti mají jiné zájmy a být hasičem je dřina a také odříkání. I když přijdou děti na exkurzi a přihlásí se, že by k nám chtěly patřit, tak jejich nadšení potom opadne,“ přiznává Kučera posmutněle.

Kvůli nedostatku zájemců se už Podivínští několik let neúčastní ani závodů. „V devadesátých letech bylo na okrese naše družstvo na špici v požárním sportu, ale pak nám přibývala léta a nastupovala mladší generace z jiných sborů. Poslední soutěž, kterou jsme pořádali, byla v roce 2002. Ale tam už jsme nezávodili,“ dodává velitel.

Sám Kučera je aktivním členem skoro pětadvacet let. „Dělám tuto práci srdcem. A baví mě to. Nedovedl bych si asi představit, že bych dělal něco jiného,“ usmívá se.

Ročně vyjíždí podivínští hasiči až ke dvaceti zásahům. A to jak do obce, tak i mimo ni. Letos nejvíce pomáhali při povodních.

Stejně jako jiné jednotky by i v Podivíně potřebovali lepší zbrojnici a techniku. „Základní vybavení máme. Ale cisterna je z roku 1982 a Avie je ze sedmdesátých let. Určitě bychom uvítali novou techniku, žádáme třeba o vyřazenou, ale zatím se nám ji nedaří získat,“ vysvětluje Kučera s tím, že plány na novou zbrojnici už také existují.

Každý rok pořádají hasiči ples. „Letos to byl šestadevadesátý ročník. A pak se také spolu s městem Podivínem podílíme na pořádání Formanské jízdy. Pomáháme i jako asistenční hlídky na Janohradě,“ přibližuje činnost velitel.