Při zásazích, k nimž vyjíždějí, musí řešit krizové situace, pomáhají při neštěstí, které někoho postihlo. Ať jsou to požáry, dopravní nehody či další pohromy, které jsou součástí každodenního života.

Podle velitele starobřeclavských dobrovolných hasičů Josefa Košuliče se člověk nemusí hasičství věnovat od dětství. Klidně se může stát hasičem i v dospělosti.

„Já jsem se ve zbrojnici vlastně narodil. Tatínek byl taky velitelem a mně už v postýlce houkaly nad hlavou hasičské sirény,“ popisuje s úsměvem sedmapadesátiletý Košulič. Říká, že hasičská práce je vlastně poslání. Když někoho slyší říct, že je to koníček, doslova ho berou čerti.

„Když se podívám na kluky v naší zbrojnici, vidím, že to dělají s nějakým přesvědčením a odhodláním. Největším oceněním je pro nás, když někdo přijde a poděkuje. Je to víc než třeba peníze. Zvlášť v dnešní době, kdy už není armáda. Lidem nemá kdo pomoct, protože profesionálních hasičů je málo. Když je nějaká větší akce, tak by to sami nezvládli, proto jsme tu my, abychom jim pomohli,“ vysvětluje.

Také poukazuje na to, že díky břeclavskému starostovi Dymo Piškulovi patří jeho sbor mezi nejlepší dobrovolné jednotky v České republice. „Stará se o to, abychom měli vybavení, které potřebujeme. Postavil nám novou zbrojnici a renovuje, co potřebujeme,“ pochvaluje si Košulič.

Tvrdí, že je nutné, aby celý tým držel spolu. „Máme třiadvacet členů, z toho osm profesionálů. Do sboru patří i dva novináři. Viděli nás v akci, zalíbilo se jim to a oslovili mě, zda se mohou k naší jednotce připojit,“ prozrazuje velitel.

Mezi starobřeclavskými hasiči jsou i muži se speciálním výcvikem, jako hasiči lezci. „Jsou vyškolení na to, aby lezli do výšek nebo se někam spustili,“ vysvětlil velitel.

Jak podotkl, každý zásah, velký nebo malý, vyžaduje velkou opatrnost. „Vždycky se musíme hodně soustředit a dávat pozor. Někdy zažijeme i hodně strachu. Po úspěšně splněné akci se ve zbrojnici smějeme různým zážitkům ze zásahu, které nám pak přijdou směšné,“ poukazuje na to, že práce hasičů může být i veselá.

Tým se i snaží předcházet falešným poplachům. „Ty většinou nahlásí děti. Proto někdy pozveme celou třídu do zbrojnice a vysvětlíme jim, co tím způsobují,“ poukázal Košulič.