Hasiči patří pod mikulovský sbor, se kterým mají velmi dobrou spolupráci.

„Výjezdní jednotka má jedenáct členů a z toho je i jedna žena. Velitelem je Pavel Simajchl,“ představuje tým starosta hasičů František Puc.

Zároveň přiznává, že k zásahům dobrovolníci moc často nevyjíždějí. A to díky důsledné prevenci. I přesto letos například zasahovali ve vinohradu, kde došlo k technické závadě na elektroinstalaci. Jako jednotka tam byli první. V minulosti však pomáhali u povodní, a to v obci i v Břeclavi.

Starosta si nemůže stěžovat ani na techniku a vybavení. „Cisterna je tedy z roku 1957 a je zemědělského družstva, takže bychom byli rádi, kdyby se na nás dostalo při vyřazování nějaké novější. Ale od sponzora jsme třeba získali avii. Hodně si vážíme toho, že jsme dostali od státu patnáct kompletních pracovních obleků,“ usmívá se.

Dobrovolní hasiči jsou nedílnou součástí obce, s jejímž vedením jsou podle slov Puce jako jedna rodina. Stejně tak s tamním zemědělským družstvem.

„Když něco potřebujeme, tak nám to obec okamžitě koupí, protože ví, že některé věci jsou prostě třeba,“ vysvětluje a hned doplňuje, že na oplátku hasiči například pomáhali s kontrolou hydrantů v obci.

Často jezdí dobrovolní hasiči i na Slovensko, kde mají družbu ve Smolenici v okrese Trnava. A to už více než dvacet let.

Také se podílejí na kulturním a sportovním vyžití obyvatel Bulhar. „Máme dobré vztahy s mikulovským hasičským záchranným sborem. Spojili jsme se v Bulharech s Českým svazem žen a podílíme se s nimi na různých akcích. A právě mikulovští hasiči k nám jezdí dětem ukazovat techniku a vybavení. Příští rok bychom chtěli zpestřit tradiční Pohádkový les,“ říká Puc.

Na tyto aktivity si hasiči vydělávají sběrem železa. Mohou pak nejen podporovat účastníky na soutěžích nějakým občerstvením, ale právě přispět i dětem na mnohé akce přímo v Bulharech.

Letos hasiči postavili i ženské a dětské družstvo pro požární sport. Mužské zatím chybí.