Sbor dobrovolných hasičů ve Vranovicích vznikl v roce 1908. Jak vyplývá z historických pramenů, o třicet let později měl už jednačtyřicet členů činných a sto sedmdesát pět přispívajících.

Dnes je situace poněkud jiná. „Máme pouze třicet členů,“ říká velitel vranovických dobrovolníků Jan Rohrer.
Vranovická mládež ovšem nemá zájem rozšířit řady dobrovolníků a reprezentovat svou obec na kláních v hasičském sportu. „Mládež nám chybí. Letos se chystáme posilovat řady. Měli jsme valnou hromadu, kde jsme si řekli, že bychom měli pracovat na tom, abychom kolektiv omladili. Už jsme starší lidé, potřebujeme nástupce,“ vysvětluje Rohrer.

„Doufám, že tento rok nějaké mladé členy do našich řad získáme,“ dodává velitel vranovických hasičů s poznámkou, že spousta dnešních dětí má bohužel úplně jiné zájmy.

Zásahovou jednotku vranovických dobrovolníků loni prověřilo devatenáct výjezdů. Čtyři tvořila prověřovací cvičení. Hasiči například pokládali norné stěny na vodu kvůli úniku nebezpečných látek.

V loňském roce také asistovali profesionálním jednotkám u požárů. Hořely stohy, plameny zahrozily v rodinných domcích, Vranovičtí přispěchali na pomoc i k dopravní nehodě.

Zřejmě největší zásah, ke kterému v posledních letech vyjížděli, byl požár skladu firmy Moracell v Zaječí, která vyrábí papírové kapesníky a toaletní papír. Vypukl v listopadu roku 2005. Tuto noční událost má Rohrer stále v živé paměti. „Stalo se to v jednu hodinu v noci při velké mlze. Byla velká dezorientace, protože chyběly operační plány. Člověk ani nevěděl, kam má jít. Poblíž hořící budovy byla zaparkovaná auta, která se tím žárem roztékala,“ popisoval dramatické okamžiky.

Své schopnosti prokázali vranovičtí hasiči také při povodních v roce 2006. Čtyři z nich pomáhali při loňské návštěvě papeže v Brně. Jejich místo bylo na letišti. Sledovali lidi, kteří vítali papeže, a když se někomu udělalo špatně, postarali se o něj a povolali na pomoc zdravotníky.

Vranovičtí mají na svém kontě i zásah, kdy vyjížděli k dopravní nehodě. Jak se ukázalo, nevinná legrácka se pořádně nevyplatila dvěma výrostkům. Cyklista se nechal táhnout babetou, ale oba přecenili síly. Jakmile se ocitli v zatáčce, kolo se dostalo pod babetu, oba mladíci spadli a motorka navíc začala hořet. Mladíci se pokusili oheň uhasit, ale ve velkém horku na to ještě doplatili. Po zásahu hasičů museli přijet i zdravotníci a ošetřit jim popáleniny.

Poslední výjezd si vranovičtí hasiči zapsali v noci před loňským Štědrým dnem. V půl jedenácté začalo hořet auto s unibuňkou v Pohořelicích. Vranovický obvod spadá pod Pohořelice, jenže tamní hasiči zrovna měli spoustu práce jinde. Na pomoc proto přispěchali profesionálové z Mikulova.

Co se týče techniky, ta dobrovolníkům z Vranovic pomalu ale jistě dosluhuje. Cisternu CAZ z roku 1979 už by rádi vyměnili za novější auto. Pomoct by mohla obec, na kterou se hasiči obrátili s prosíkem.

Sbor dobrovolných hasičů se ve Vranovicích podílí na řadě společenských akcí, jako je Mezinárodní den dětí nebo závod Rally Agrotec. „Děláme také hasičskou zabijačku,“ chlubí se velitel jednotky.