Dobrovolní hasiči působili ve Vrbici už od roku 1923. Sbor vznikl třicátého září a měl pětačtyřicet členů. Dobráci pomáhali lidem v obci téměř padesát let. V roce 1972 ale tehdejší členové dobrovolných hasičů svou činnost ukončili.Pomoc a ochranu svých hasičů neměli Vrbičtí až do nového tisíciletí. „Sbor jsme obnovili až v roce 2004. Přihlásilo se do něj sedm členů,“ popisuje nové začátky starosta dobrovolných hasičů ve Vrbici Jiří Sýkora.

Jak dodává, v současné době už do řad tamních hasičů patří mnohem více lidí. „Teď máme patnáct členů, patří k nám i jedna žena a několik starších obyvatel obce. Ti už ale k zásahům nevyjíždějí,“ představuje ne příliš starý sbor Sýkora.

S mladými hasiči ve Vrbici prozatím nepracují. „Do budoucna bychom ale byli rádi, kdybychom mohli složit alespoň jedno družstvo chlapců a jedno děvčat,“ plánuje starosta budoucnost tamního sboru. A to nejen týkající se požárního sportu, ale i pokračovatelů dobrovolné činnosti pro obyvatele jedné z pěti obcí mikroregionu Modré Hory.

Vrbičtí hasiči patří do páté skupiny požární ochrany, zasahují tak převážně ve své vlastní obci.
„Výjezdů k požárům tolik nemáme. Ale řešíme samozřejmě i další problémy. Například zatopení sklepů při povodních nebo vydatných deštích, údržbu vodních zdrojů. Vlastně celkové zabezpečení obce,“ vypočítává dobrovolnou práci hasičů Sýkora.

Dobrou spolupráci s tamními dobrovolníky si pochvaluje i vrbický starosta Vlastimil Bařina.
„Jsem moc rád, že se podařilo dobrovolné hasiče ve Vrbici obnovit. Nikdy nevíme, co se tady může stát, a oni jsou pro nás takovou zálohou, na kterou se můžeme obrátit,“ připouští potřebnost hasičů v obci Bařina.

Jelikož jsou vrbičtí hasiči až v páté skupině požární ochrany, je jejich starosta spokojený i s vybavením k výjezdům.
„Je dostatečné, ale už poněkud starší. Máme pouze jedno zásahové vozidlo, a to Avii. Je po opravě ve výborném stavu,“ pochvaloval si Sýkora s tím, že na podzim loňského roku prošla menšími opravami také jejich zbrojnice.

„V loňském roce nám do výbavy v rámci dotací přibylo pět zásahových obleků včetně bot. Ale máme stále co zlepšovat,“ usmívá se.
K požárům se dostanou dobrovolníci tak třikrát do roka. Naposledy to bylo na začátku tohoto roku.

Přestože nemají hasiči mezi svými členy mladé dobrovolníky, dětem se věnují celkem pravidelně. Pořádají nejrůznější kulturní akce nebo se na nich alespoň podílejí. Mezi ty nejznámější patří dětský den nebo pálení čarodějnic.

„V zimě se staráme o ledovou plochu u vrbické základní školy. Dále se podílíme na akcích pořádaných obcí. Jednou za rok spolupracujeme i s pořadateli Agrotec Rally, a to jako technická záloha při závodě rally automobilů,“ vypočítává výpomoc při zajímavých akcích Sýkora.

Spolupráce s vedením obce je podle Sýkory bezproblémová. Snaží se navzájem si vycházet vstříc.
V současné době se vrbičtí dobráci ani neúčastní soutěží v požárním sportu.
„Příští rok plánujeme účast v Břeclavské hasičské lize,“ prozrazuje starosta.