Výsledek 5:7 ovšem napověděl, že by na tom český tým nemusel být nijak špatně a klidně by mohl zopakovat loňský bronz svých o rok starších kolegů. „Zápas měl jasné znaky přípravného zápasu, nemůžeme být spokojení hlavně s defenzivou," hodnotil trenér českého výběru Jakub Petr.

V sestavě jeho nového týmu zůstalo několik pamětníků loňské stříbrné jízdy na mistrovství světa – tehdejší třetí brankář Vladař, útočníci Kaše s Chlapíkem. A obránce Jakub Zbořil. Právě zadák Komety v přátelském utkání proti Kanadě zazářil. Vstřelil dva góly a přidal stejný počet nahrávek.

Češi vstoupili do utkání bez respektu a za pár minut vedli 2:0 a do konce první části 3:1. „Když soupeři jako Kanada dáme pět branek, měli bychom vyhrát. Ale dopředu jsme byli dohodnutí, že v polovině utkání pošleme do hry jiného brankáře. Dali jsme prostor i všem osmi bekům. Přesto jsme to měli zvládnout lépe," uvedl Petr.

V polovině střetnutí se javorové listy dostaly do hry. Tím spíš, když Dymáček za stavu 4:2 neproměnil trestné střílení. „Byl to možná zlomový moment, ale ani tříbrankové vedení proti Kanadě nic neznamená. Už jsme se o tom několikrát přesvědčili," poznamenal český kouč.

Svěřenci trenéra Jodyho Hulla, mezi nimiž nechyběl ani potomek slavných československých reprezentantů Adam Musil, postupně utkání otočili. Jeho dědeček Jaroslav Holík potom z VIP prostoru sledoval, jak Kanada otočila zápas ze 4:2 na 4:6.

„Když to vezmu celkově, v každé třetině bylo deset minut podle našich představ a deset špatných. Měli jsme tam ale nedostatky, na kterých budeme před Memoriálem Ivana Hlinky pracovat," řekl hlavní trenér českého celku.

Národní tým osmnáctiletých už dlouho nebyl tak blízko skalpu protivníka, který na srpnové akci jednoznačně kraluje. Kanaďané vyhráli šest posledních ročníku Memoriálu Ivana Hlinky a k největším favoritům patří i tentokrát. Začne ale v piešťanské skupině se Slováky, Švédy a Švýcary.

Český tým čeká USA, Finsko a Rusko. Právě Spojené státy, které v přípravě rozdrtily Slovensko 8:3, budou v neděli od sedmi hodin večer prvním soupeřem českých mladíků.

Trenéři Petr a Svoboda po duelu s Kanadou zúžili původní širší nominaci. „Brankářem číslo jedna bude Vladař, dvojkou Stezka," zmínil hlavní kouč.

V poli bude mít k dispozici sedm beků a třináct útočníků. Do konečného kádru se nevešli obránce Zajíc a útočník Wagner. Chybět bude také Michael Špaček, pardubický útočník není zdravotně fit. Petr věří, že i bez Špačka a také bez Pavla Zachy, který se omluvil, je český výběr schopen bojovat o medaile.

Česká republika U18 – Kanada U18 5:7 (2:1, 2:3, 1:3)

Branky a nahrávky: 3. Zbořil (Chlapík), 5. Weinhold (Zbořil), 23. Suchý (Dufek), 29. Jašek (Zbořil), 47. Zbořil (Weinhold) – 7. Marner, 26. Crouse, 33. Crouse, 34. Hobbs (Crouse), 43. Harkins, 45. J. Roy (Marner), 55. Konecny (Spencer).

Rozhodčí: Hradil, Šír – Gebauer, Lederer.

Diváků: 825.

Sestava ČR U18: Vladař (30. Růžička) – Zbořil, Weinhold, Krenželok, Kalina, Hájek, Doudera, Zajíc, Kaňák – Dymáček, Chlapík, Jašek – Stránský, Kaše, Koblížek – Anděl, Šoustal, Suchý – Gago, Dvořák, Dufek – Duráč.