Bude to nejspíš přelomové rozhodnutí v břeclavském mládežnickém hokeji. Poté, co mladší dorost Břeclavi letos sestoupil po třech letech z druhé nejvyšší dorostenecké soutěže a starší dorost v loňské sezoně pro nedostatek hráčů vůbec nehrál, rozhodlo se vedení klubu k radikálnímu kroku. Místo krajského přeboru si mladší dorost Břeclavi zahraje s největší pravděpodobností nově vzniklou mezinárodní soutěž Erste Bank Young Stars League U16 (EBYSL). Podrobnosti a rozpis soutěže budou definitivně jasné v srpnu, až rakouský svaz vše potvrdí.

„Chceme zahájit novou éru v práci s břeclavskou hokejovou mládeží. Prvním krokem bude přihlášení ročníků 1998 a 1999 do rakousko-slovinsko-maďarsko-česko-chorvatské soutěže, řízené rakouským svazem. Pro hokejisty je tam mnohem větší prostor a možnosti hokejového růstu než v krajských soutěžích v Česku," tvrdí v náborovém letáku předseda mládežnického oddílu Lvů Jaroslav Raclavský.

A má pravdu. Místo výjezdů Uherského Brodu nebo Velkého Meziříčí je čeká několik cest do Vídně, Lince, Štýrského Hradce a dokonce jedna cesta do dalekého Záhřebu. „Oproti krajskému přeboru se samozřejmě nacestujeme více, ale oproti lize dorostu to není zase takový rozdíl, jestli jedete do Orlové, Kopřivnice nebo do Grazu. A kvalita je nesrovnatelná," tvrdí jeden z trenérů mládeže Filip Hrbatý.

Jak říká, po sestupu z první ligy by z Břeclavi odešli „za lepším" i další mladí hráči. Do Brna, Hodonína nebo třeba na Slovensko. Mezinárodní soutěž o čtrnácti účastnících ve dvou skupinách by je ale měla udržet v týmu od Dyje.

„V prvním roce počítáme s tím, že v týmu bude asi jen pět Břeclavanů a zbytek musíme do podzimu sehnat. V Česku, na Slovensku nebo i v Rakousku, kde se nám podařilo angažovat trenéra Jiřího Číže s mnoha kontakty. Nechceme si udělat hned v prvním roce ostudu. Musíme počkat, než nám dorostou početně i výkonnostně silnější ročníky. To bude trvat přibližně dva roky. Hráčům z okolí, které nabídka působit v našem klubu zaujme, pak můžeme nabídnout i internátní ubytování a studium na břeclavských středních školách," říká Hrbatý.

S výhledem do budoucna by Břeclavané rádi postavili i týmy do soutěží U18 a později třeba i tým dvacetiletých hokejistů. „Chceme, aby se hokejistům dostalo komplexní přípravy v rozhodujících letech jejich hokejové kariéry," tvrdí Raclavský.

Tato soutěž pro mladé hokejisty do šestnácti a osmnácti let vznikla teprve v posledních dnech a týdnech, juniorská liga pro hráče do dvaceti let už má rok existence za sebou a osvědčila se.

To potvrzuje i Petr Veselý, marketingový manažer znojemských Orlů. Ti se letos dostali do finále juniorské ligy.

„Celkově to bylo u nás přijato velmi pozitivně. Lidem se samozřejmě líbí mužská EBEL liga a stejně tak si oblíbili i juniorskou obdobu. Navíc se nám dařilo, na finále přišlo sedmnáct set lidí, takže s krokem zapojit se do EBYSL musíme být spokojení. A je tu i druhý aspekt, kdy se naši mladí hráči dostávají do kontaktu se zahraničními soupeři, jazykem, prostředím a mentalitou, a to jim pomáhá se posunout dále nejen po hokejové stránce. Zápasy s Vídní nebo Salzburgem jsou pro hráče velmi atraktivní a motivující," dodává Veselý s tím, že dorostence zatím Znojmo ponechá v českých soutěžích.

Nezbývá než doufat, že se bude Břeclavanům v mezinárodní soutěži dařit.