Hokejoví fanoušci z regionu se mohou těšit na druholigové zápasy. Většina z nich si jistě ještě vzpomíná, že třetí nejvyšší soutěž v České republice se na ledě Alacaplast arény již před několika lety hrála.

Do té doby nejvýznamnějším datem břeclavského hokeje se stalo 9. září 2000, kdy Břeclav odehrála své první utkání ve dvanáctičlenné východní skupině druhé ligy pod názvem HC Colligo Břeclav.

Jejím soupeřem byl domácí HC Přerov a Břeclav vyhrála 5:0. Nově poskládaný tým vedený trenérem Emilem Šnobltem se semkl okolo kapitána Pokorného (dnes kapitán SHK Hodonín), Michala Hozy (Hodonín) nebo Rudolfa Cakla (Mor.Budějovice) a mužstvo mělo do Vánoc bilanci 15 výher, 6 remíz a 10 proher a drželo se v horní polovině tabulky.

Diváci se dočkali také nejvyšší výhry (6:1 doma s Kroměříží) i největší blamáže s Uničovem, kdy Břeclavští v závěrečné třetině neudrželi vedení 5:0 a v posledním dějství nechali hosty vyrovnat na 5:5.

Ani v novém roce břeclavský tým v žlutomodrých dresech s hvězdami neztratil svou formu a na konci velmi vyrovnané základní části měl 21 výher, 8 remíz a 14 proher, celkově se umístil na čtvrtém místě a v prvním kole play– off ho čekal Přerov.

Své první domácí utkání Břeclav vyhrála 6:2, venku smolně prohrála o gól (2:3) a v rozhodujícím domácím utkání před tehdejší rekordní druholigovou návštěvou 2650 platících diváků podlehla po boji zkušenějšímu soupeři 3:4.

Nejlepším střelcem mužstva se stal Hoza se 16 zásahy, Petr Žurek byl s 8 nulami dokonce nejlepší v soutěži (průměr gólů na zápas 2,18), prvenství patřilo Břeclavi také v návštěvnosti, průměrně na domácí utkání chodilo 1400 diváků. Celkově byla sezóna hodnocena jako úspěšná.

Před další sezónou bylo avizováno, že se příliš nezmění ani kádr a i trenér zůstane stejný.
Trenérská dvojice Šnoblt-Buřič ale kompletní nezůstala. K nelibosti fanoušků skončil Šnoblt a na jeho místo ještě před začátkem sezóny naskočil zlínský lodivod Jiří Vodák.

Uvažovalo se tehdy i o fúzi Břeclavi s Ytongem Brno a možnosti hrát v Břeclavi I.ligu.
Fúze se nekonala, přesto ale I.liga zůstala cílem vedení Břeclavi. Také kádr prošel oproti předpokladům ráznou obměnou, odešlo 7 hráčů. Přesto se v nové sezóně Břeclav držela i přes nevyrovnané výkony v polovině tabulky.

Poté přišla herní krize, která vyústila v hráčské změny, na hostování tehdy přišla čtveřice zlínských mladíků (mimo jiné Martin Záhorovský, který je dnes členem první zlínské lajny, nebo Radek Šimeček, který odehrál za Břeclav poslední sezónu).

Jako by to nestačilo, přišla zranění klíčových hráčů Cakla, Hozy, Růžičky a Kočvary. Břeclav se propadla až na 9.místo a herní krize pokračovala i v novém roce 2002, do kterého vstoupila v nových dresech.

Šest kol před koncem základní části měla Břeclav na osmém místě náskok 6 bodů, ale ani toto nestačilo a Břeclav skončila devátá, tři body pod hranicí play–off, navíc v posledním utkání utrpěla debakl 2:8.

Už v létě téhož roku, kdy probíhala oprava střechy zimního stadionu, se ozývaly hlasy o prodeji licence do Hodonína, poté majitel Colliga koupil zanikající prvoligový Ytong Brno (později Hvězda Brno) a plánoval udělat z Břeclavi „farmu“.

Na další druholigovou sezónu se ovšem nenašly finance (3,5 milionu), a tak se druholigová licence i s většinou hráčů rozprchla do Brna nebo do Pelhřimova, kde nakonec licence skončila.

Jak si Břeclav vedla ve druholigových sezónach

Konečná tabulka 2000/2001:

1. Šternberk 52
2. Poruba 51
3. Orlová 50
4. Břeclav 50
5. Přerov 50
6. Žďár 46
7. Kroměříž 44
8. Nový Jičín 44
-----------------------
9. Uničov 26
10. Kopřivnice 36
11. Uh.Hradiště 35
12. Frýdek–Místek 22
Brankář Žurek byl s osmi vychytanými nulami nejlepší v soutěži.

Konečná tabulka 2001/2002:

1. Orlová 97
2. Šternberk 97
3. Nový Jičín 82
4. Kroměříž 77
5. Uničov 75
6. Frýdek–Místek 69
7. Přerov 66
8. Olomouc 55
----------------------------
9. Břeclav 52
10. Poruba 45
11. Velká Bíteš 35
12. Kopřivnice 19

Po herní krizi se Břeclav ani neprobojovala do vyřazovací části.

MARTIN DANEŠ