Přitom Američané brzy vedli. V osmé minutě byl vyloučený Zbořil a Američany poslal do vedení Boeser. Jak se později ukázalo, přesilovky měly v duelu hlavní roli, ovšem na opačné straně. „Měli jsme vynikající pohyb, z toho vyplývaly americké fauly," řekl český trenér Jakub Petr.

Zbořil, Chlapík, Jašek. Američané ve druhé třetině postupně inkasoval tři góly, všechny v početních výhodách. Domácí hráli celkem čtyřikrát v pěti proti třem, což je i na juniorské úrovni unikát. „Tohle jsem zažil možná poprvé," reaguje hlavní kouč.

Podle Lukáše Jaška, jednoho z nejlepších českých hráčů, soupeř neunesl tíhu situace. „Oni se nás snažili vyprovokovat, ale my se nedali. Hráli jsme svoji hru," připomíná autor dvou českých branek.

Zámořský výběr s podobným scénářem nepočítal, nakonec se na jeho straně projevila i frustrace. Obránce Wilkie po odpískání krosčekoval do obličeje jednoho ze soupeřů, načež dostal trest do konce utkání.

Češi ovšem zdaleka neměli vyhráno. Po druhé přestávce snížil z trestného střílení Jackson. Američané chytili vítr do plachet, posléze vyvinuli velký tlak.

„Věděli jsme, že oni zapnou, my naopak nastavené tempo nemohli udržet. Za stavu 3:2 jsme udělali tři útočné fauly, to mě trápí, s hráči si k tomu něco řekneme. Ale jinak můžeme být s výkonem spokojeni," hodnotil Petr.

Závěr už byl pro silné povahy. Na obou stranách zazvonily tyčky, několikrát už se puk snášel do prázdné branky. Gól však padl až v samém závěru. Výtečný brankář Vladař podpořený obětavými obránci svou klec ubránil a Jašek necelých devět vteřin před závěrečnou sirénou pečetil domácí výhru trefou do prázdné klece soupeře.

V obranném pásmu napálil kotouč bekhendem od mantinelu a puk přeletěl celé hřiště až do brány. Tribuny vybuchly nadšením. „Bylo to trochu se štěstím. Předtím jsem měl velkou šanci a už zvedal ruce nad hlavu, ale puk tehdy stihl americký obránce vyhodit z brány," konstatoval šťastný útočník.

Ve druhém utkání Finové porazili bohorovné Rusy 5:2. Právě s Finy se Češi utkají už dnes od 19 hodin.

ČR U18 – USA U18 4:2 (0:1, 3:0, 1:1)

Branky: 25. Zbořil (Weinhold, Jašek), 33. Chlapík (Zbořil, Jašek), 37. Jašek (Weinhold, Chlapík), 60. Jašek – 9. Boeser (Yan), 42. Jackson (TS).

Vyloučení: 5:12.

Využití: 3:0.

Střely: 39:24.

Diváků: 1200.

Sestava ČR U18: Vladař – Zbořil, Weinhold, Krenželok, Kaňák, Hájek, Doudera, Kalina – Jašek, F. Chlapík (A), Koblížek, Dufek, D. Kaše, Suchý (A) – Anděl, Šoustal, Dymáček – Gago, F. Dvořák, Stránský – Ďurač.