„V Břeclavi jsme týden na soustředění, mužstvo se právě vytváří. Trénovali jsme hlavně kondici, abychom vrátili klukům fyzičku. Někteří už totiž mají dlouho po sezoně, jiní ještě nedávno hráli. Skládáme nové ročníky k sobě, dělali jsme taktické věci, napadání. Od začátku jsme v tom trošku tápali, hráči si zvykali na nové posty. Ne všichni totiž byli loni v osmnáctce. Všichni si ale řekli o to, abychom s nimi počítali i dál," pochválil svůj tým kouč Miroslav Přerost.

Už od 4. minuty ale jeho svěřenci prohrávali, když ztratili kotouč v rohu kluziště, odkud jej poslal Teräväinen před branku na Leskikena, a ten blafákem překonal Dolejše. Bylo to ale naposledy, co havlíčkobrodská jednička na puk nedosáhla. O chvíli později za ním sice zvonila tyč, ale to bylo ze strany Finů jediné vážnější ohrožení české branky.

Češi ovšem při hře plném počtu hráčů na ledě také nic kloudného nevymysleli a ani v přesilovkách se jim nedařilo soupeřova brankáře překonat.

Nepříliš pohledný hokej se hrál i ve druhé třetině, to už se ale Češi zlepšili a v polovině zápasu už téměř zvedali ruce nad hlavu, ale Harkabus natřikrát nedostrkal kotouč za ležícího brankáře. Ve 32. minutě nahodil brněnský junior Mrázek puk na gólmana a Simon jej pohodlně dorazil do branky.

Obrat

A 62 sekund před koncem druhé třetiny Češi skóre otočili, ač byli Finové stále lepším týmem. Česká devatenáctka tak využila maximum svých šancí. Tentokrát byl na konci dorážející Fronk. „V průběhu druhé třetiny se mužstvo zlepšovalo, přidali jsme na důrazu a vstřelili jsme dvě branky. Ve třetí třetině jsme hráli výborně v obraně, s přispěním výborného brankáře a trochy štěstí jsme vítězství udrželi. Výborný brankář je na nejvyšší úrovni základem mužstva a my i Finové jsme ho měli," pochválil Dolejše i jeho finský protějšek Přerost.

Poslední dvacetiminutovka přinesla vyrovnaný hokej, s minimem tutovek. Finové sice ostřelovali Dolejše ze všech pozic, ale kromě tyčky vážněji českou bránu neohrozili. Až v samém závěru se naskytla Finům obrovská šance vyrovnat, když hráli bez brankáře a na trestné lavici seděli dva Češi. Ani přesilovku 6 na 3 ale Skandinávci nevyužili, skvělý Dolejš byl svými skvělými zákroky proti.

„Výkon rozhodčích v závěru je mi záhadou. Aby na konci poslal domácí mužstvo do třech, to je česká specialita, to se vám ve světě nestane," dodal s úsměvem na rtech český reprezentační trenér.

Ve středu od 15 hodin vystřídá českou devatenáctku na ledě o rok mladší výběr. Ten se v Břeclavi utká se stejně starými Slováky.

ČR U19 – Finsko U19 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 33. Simon (Mrázek), 39. Fronk (Procházka) – 4. Leskinen (Teräväinen)

Vyloučení: 5:4

Diváci: 225

Česko: Dolejš (Hrachovina) – Knot, Havel, Plutnar, Hawlik, Tejnor, Buchta, Plášil, Běhal – Tomeček, Simon, Harkabus, Procházka, Fronk, Matějček, Raška, Mrázek, Veselý, Švec, Tomi, Jergl

Finsko: Korpisalo (Setänen) – Parikka, Westermarck, Lindell, Virmavirta, Saari, Lehtonen, Vainonen – Nikko, Leskinen, Teräväinen, Kulmala, Friman, Nättinen, Huovinen, Paukku, Rutanen, Virtanen, Mäenalanen, Niemenmaa, Ikonen