„Byl to těžký zápas na těžkém ledě. Hráli jsme utkání poprvé, teprve jsme se sehrávali. V první třetině jsme měli hodně přesilovek, ve druhé zase mnoho oslabení, de facto jsme se nedostali z tlaku soupeře. Poslední třetinu už to byl takový hokej, jaký chceme hrát. Kluci plnili příkazy," hodnotil zápas čerstvý člen hokejové síně slávy Reichel.

Spojené státy americké dostaly svými fauly domácí hokejisty na koně hned v úvodu. Ale až pátou přesilovou hru Češi díky Kurovskému využili. Ten se nejrychleji zorientoval po zmatku v brankovišti.

Američané vyrovnali ve 48. minutě, kdy konečně zlomili kouzlo českých gólmanů. Brízgala i Kořenář totiž chytali bezchybně. Na Gettingerův gól ale gólman neměl nárok. Naopak ještě několikrát český tým podržel při únicích hráčů z USA.

Poslední slovo si ale vzal Kodýtek, který dorazil do sítě Najmanovu ránu a rozjásal břeclavskou Ice Bors Arénu. Češi už těsné vedení před šesti stovkami diváků uhájili, hostům nepomohla ani minutu dlouhá hra bez brankáře.

„Bylo pro nás přínosné vyzkoušet si hokej v tak kvalitní atmosféře. Hrál se hodně tvrdý hokej a my jsme se často dostávali do šancí, leč jsme je nedokázali proměňovat. Jejich brankáři chytali výborně. Jsem rád, že my jsme dokázali ubránit mnoho oslabení, ale stále máme na čem pracovat," vyjádřil se po zápase americký trenér Derek Plante. Jeho tým odehraje skupinu turnaje v Bratislavě.

Reichlovi svěřenci se už v pondělí od 19:10 hodin postaví v rámci Hlinkova memoriálu obhájcům prvenství a velkému favoritovi z Kanady. Zápas bude přenášet živě i Česká televize. Už od 15:30 hodin se na břeclavském zimním stadionu odehraje zápas Švédska a Švýcarska.

ČR U18 – USA U18 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 19. Kurovský (Kachyňa), 54. Kodýtek (Najman, Hrdinka) – 48. Gettinger (Crone, Perunovich). Vyloučení: 4:11. Diváků: 600. Rozhodčí: Hribik, Hrubý – Kis, Lučan.

Česko U18: Brízgala (31. Kořenář) – Hájek, Vála, Hrdinka, Doudera, Budík, Novák, Kachyňa – Kofroň, Reichel, Zachar, Najman, Kodýtek, Pavlík, Kurovský, Pšenička, Šmerha, Havelka, Karafiát, Kačírek, Kantner.

USA U18: Dhillon (31. Rasmmussen) – Gleason, Farmer, Peeke, Rossini, Eliot, Perunovich, Dineen – Yamamoto, Mittelstadt, Harper, Wait, Tufre, Crone, Gettinger, McGing, Berger, Knierim, Rymsha, Leonard, Lown.