Milionové dluhy a nejistá budoucnost. Hokej v Břeclavi stojí před důležitým rozhodnutím. Radnice už totiž nechce dál sponzorovat dospělé, ale pouze mládež. Pokud však v hokejovém klubu nedojde k zásadní reorganizaci, nedostanou slibovanou dotaci pět milionů korun ani děti.

„Z materiálů hokejového klubu vyplynulo, že v roce 2008 zahajovali sezonu s dluhem osmdesát tisíc korun, a to při celkovém rozpočtu jedenáct milionů. O rok později už byl dluh 1 230 000 korun. V roce 2010 pak o další více než milion vyšší. Dluh z předešlého roku se vždycky vykryl částečně z dotace města a všechno bylo jakoby v pořádku,“ poukázal na problémy místostarosta Břeclavi Jaroslav Parolek.

Radní se tak na středečním zasedání rozhodli, že s největší pravděpodobností neuzavřou s občanským sdružením Hokejový klub Břeclav smlouvu o dotaci. Nechtějí totiž platit dluhy soukromé společnosti. „Momentálně ani nelze klubu dát dotaci, protože musí doložit bezdlužnost vůči městu a státu,“ upozornil Parolek.

„Náš návrh je takový, aby se založil nový hokejový klub, který striktně oddělí mládež od dospělých. Do mládeže by pak mohlo přitéct slibovaných 4,9 milionu, jak jsme schválili na zastupitelstvu,“ hodil klubu rukavici.

Jak ještě podotkl, v roce 2008 platil klub patnáct trenérů, o rok později už jich bylo jednadvacet a loni dokonce jednatřicet. „V roce 2010 stáli trenéři klub celkem 2,9 milionu korun. Hráči spolkli ročně dva miliony. Děti si přitom musely kromě dresů a ledů kupovat téměř vše. Za poslední čtyři roky se dalo do výstroje 4,2 milionu korun. To musí být hromada výstroje, která ale musí být asi někde skrytá,“ narážel místostarosta.

„Rozdělit klub bude nutné, protože jsme se dostali do platební neschopnosti, a to loni v říjnu. Nepodařilo se nám sehnat financování z jiných zdrojů než městských,“ potvrdil problémy hokejového klubu jeho předseda Ivan Blaho.

Jak dodal, v této chvíli se snaží klub získat sponzory mimo region. „Přemýšlíme i o tom, že bychom vyhlásili úpadek, abychom vyřešili například splátkovým kalendářem naše závazky,“ naznačil jednu z možností.

„Nechceme, aby činnost mládeže skončila, takže jsme dali slovo starostovi, že budeme maximálně součinní při vzniku nového občanského sdružení, které by se staralo o výchovu mladých hokejistů,“ uvedl předseda s tím, že počet trenérů se zvýšil i díky tomu, že ti starší potřebovali ke své práci s malými dětmi asistenty. Co však bude dál s výkonnostním hokejem mužů, kteří hrají i druhou ligu, říct přesně nedokázal. Pokusí se prý o nemožné.

„Bez dotací asi bude těžko hokej fungovat, ať je to mládež nebo dospělí. Většina trenérů to zadarmo dělat nebude. Pokud peníze půjdou jen na mládež, a ta nebude mít pro co růst, nebude to mít smysl. Potřebují vidět svůj vzor. I když je dobře, že díky sportu nebudou děti chodit za školu, pít nebo brát drogy. Ale je otázka, kolik dětí tady pak zůstane,“ zamyslel se trenér čtvrťáků Jan Kuriál starší.

Tajemná společnost Břeclavští lvi šetřila hokejistům peníze

Břeclav – S dluhy břeclavského hokejového klubu vyplula na povrch také existence společnosti Břeclavští lvi, jejímž stoprocentním vlastníkem je právě Hokejový klub Břeclav. Jednatelkou společnosti je přitom Lenka Bartošová, která byla donedávna zaměstnankyní měs­ta.

„Firma Břeclavští lvi byla založená z jednoho důvodu. Občanské sdružení Hokejový klub Břeclav nemělo ve své činnosti hospodářskou činnost. Když jsme chtěli získat sponzora, museli jsme mu nabídnout reklamu. Jenže to již je hospodářská činnost. Tím pádem jsme to museli zdanit. Ročně to dělalo i statisíce,“ vysvětlil předseda hokejového klubu Ivan Blaho.

Podle jeho informací po založení firmy by měl být doplatek DPH směrem ke společnosti asi osmdesát tisíc.

„Lenka Bartošová byla jednatelkou proto, že jsme považovali za dobré, aby i město mělo jakousi informaci o činnosti. Tím, že na úřadu skončila, musíme jednatele samozřejmě vyměnit,“ sdělil.

Potvrdil také, že pokud by stále ubývalo sponzorů, jako je tomu teď, existence společnosti Břeclavští lvi by byla pro hokejový klub zcela zbytečná.