„Každoročně doprovázím mladé Kanaďany na jejich cestě po střední Evropě. Letos jsme přivezly opět po roce tým, který by měl být výkonnostně srovnatelný s našimi mužstvy dorostenců, ať už jde o basketbalisty nebo hokejisty,“ nastínil sílu kanadského mužstva jejich průvodce Martin Maťašovský.

„Nemá cenu sem vozit týmy, které by naše mužstva bez problémů převálcovaly. Takto Kanaďané alespoň poznají jiné prostředí a i domácí hráči, proti kterým hráči ze zámoří nastoupí, mají větší motivaci soupeře porazit,“ dodal.

Nejprve se kanadští hosté utkali v hale na Veslařské ulici se starším dorostem Lokomotivy Břeclav. Kanadské mužstvo brzy vedlo ale Břeclavští dokázali ještě v první čtvrtině srovnat.

„Kanadský tým byl složen z hráčů fyzicky silnějších, na naší straně byla spíše ta atletičnost. Věkově byly týmy srovnatelné, ale na straně soupeře bylo vidět, kteří hráči se basketbalu věnují déle a kteří jsou slabší. Bylo to zajímavé srovnání herních stylů. Hráči ze zámoří hráli jednoduše, hodně vyčkávali s přihrávkami a hledali volného hráče pro zakončení,“ trenér dorostu Břeclavi Roman Ratajský, který svému týmu naordinoval přesně opačnou strategii plnou pohybu a přihrávek.

Průběh utkání však tolik pohledný nebyl. Projevila se totiž kanadská mentalita. „První čtvrtina, která byla vyrovnaná, byla na pohled nejhezčí. Ale v momentě, kdy jsme ve třetí čtvrtině vedli už o více jak deset bodů, začala soupeře více než hra zajímat provokace a přátelská atmosféra vymizela do ztracena,“ mrzelo Ratajského. Hráči Lokomotivy nakonec uhájili přesvědčivé vítězství 72:62, napjatá atmosféra však nevymizela.

To se projevilo i na zimním stadionu, kde se o dvě hodiny později utkalo kanadské mužstvo s místními dorostenci. Domácí úplně ovládli utkání, první branku vstřelili už ve třetí minutě a během prvního dějství nasázeli soupeři lehce šest branek a tak o vítězi nemohlo být pochyb. Kanadští hráči v první třetině vystřelili na Michálka v brance Břeclavi jen třikrát a ani v přesilovkách neměli na ledě převahu.

Druhou třetinu svou hru hosté zlepšili a začali ukazovat typický kanadský styl hokeje, který častokrát přeháněli do zákeřných zákroků, často byli vylučováni a vyprovokovali také několik potyček.

Vše vyvrcholilo v závěrečné třetině. Ta se nedohrála, protože v 51. minutě bylo utkání předčasně ukončeno za stavu 9:2 pro Břeclav kvůli stále větší nedisciplinovanost kanadskému týmu, který házel na led lahve na pití, po jedné z potyček šlapal po holích břeclavských hráčů a napadal samotné hráče. Poslední kapkou bylo napadení hráčů na břeclavské střídačce, po kterém rozhodčí „přátelské“ utkání ukončil.

MARTIN DANEŠ
ONDŘEJ DVOŘÁČEK