Velkou radost mu udělali suverénní čtvrťáci, ostatní mládežnické týmy si uhrály alespoň to svoje. Hlavní metodik HC Lvi Břeclav o.s. Jakub Klimovič se v obsáhlém rozhovoru pro Břeclavský deník ohlíží za minulou sezonou. A nechává nahlédnout i do té příští.

Jak zpětně hodnotíte poslední sezonu 2011/2012 u břeclavské mládeže?

Právě skončená hokejová sezona byla pro naše občanské sdružení HC Lvi Břeclav takovým odrazovým můstkem pro ročníky následující. Nastavily se finanční mantinely, ze kterých jsme vycházeli a v budoucnu by se mělo vycházet, naprosto postačující pro činnost mládežnického hokejového oddílu. Vytyčili jsme si krátkodobé i dlouhodobé sportovní cíle. Některých už se podařilo dosáhnout, ty dlouhodobější nás motivují pro další práci. Dalo by se tedy obecně shrnout, že po sportovní i ekonomické stránce jsme s loňskou sezonou spokojení a touto cestou bychom chtěli poděkovat městu Břeclav za podporu.

Podařilo se vám využít všechny peníze z městem přidělené dotace? Na co šly přednostně?

Samozřejmě, podařilo. Rozpočet byl jasně stanovený a vycházel z projektu, který jsme předkládali městu ke schválení. Systém financování hokejové mládeže se poněkud lišil v první a druhé polovině sezony 2011/2012. Ve spolupráci s městem se však v průběhu uplynulé sezony podařila nalézt zřejmě ta nejlepší varianta, a z té by se příští rok mělo vycházet. Největší část rozpočtu samozřejmě tvoří pronájem ledové plochy na zimním stadionu města Břeclavi, doprava hráčů na utkání a lidské zdroje.

V čem se zlepšily podmínky pro mladé hokejisty a jejich rodiče? Co jim klub dokázal zajistit?

Podmínky pro mladé hokejisty jsou v Břeclavi již dlouhodobě na té nejvyšší úrovni. Nabízíme začínajícím dětem možnost zapůjčit kromě bruslí i kompletní hokejovou výstroj. V právě uplynulé sezoně se podařilo ve spolupráci s Terezou Břeclav získat kvalitní výstroj i pro ostatní věkové kategorie. Příspěvky jsou v porovnání s ostatními volnočasovými aktivitami na velmi přijatelné úrovni. Snažíme se odbourat předsudek, že hokej je finančně náročný sport a umožnit se věnovat tomuto sportu i dětem ze sociálně slabších poměrů. Zajistili jsme v rámci letní přípravy pro naše hráče a hráčky výuku plavání na krytém bazénu v Břeclavi, což bychom rádi přenesli i do přípravy na ledě. Zdarma jsme učili letos děti z mateřských škol z Břeclavi a nejbližšího okolí bruslit. Na břeclavských základních školách Slovácká a Kupkova jsme se zdarma zapojili do výuky bruslení.

Je v současnosti dostatek místních trenérů, kteří se o mládež starají? Nebo přijde i někdo nový?

Trenéři, kteří se podíleli na sportovní a hokejové přípravě hráčů a hráček v loňské sezoně, si zaslouží absolutorium. V nelehké situaci ukázali, že jim břeclavský mládežnický hokej není lhostejný, a za to si zaslouží dík. Samozřejmě s nimi počítáme i pro ročník 2012/2013. Vzhledem k vzrůstajícím nárokům hokejového svazu na kvalifikaci trenérů a na kvalitní sportovní přípravu hokejové mládeže je počet břeclavských trenérů dosti úzký. Zajistili jsme však stávajícím trenérům možnost dalšího vzdělávání a zaznamenáváme zájem mladých břeclavských odchovanců, kteří se chtějí na přípravě začínajících hokejistů a hokejistek podílet, což dostatečný počet zajišťuje, a jsme za to rádi.

Který z úspěchů z loňské sezony byste vyzdvihl?

Nebudu jmenovat jednotlivce, nicméně v břeclavském mládežnickém hokeji se začínají výrazněji projevovat talentovaní kluci i dívky, kteří pokud překonají to krizové hokejové období v pubertě, a budou mít i trošku štěstí, by to v budoucnu mohli dotáhnout daleko. Toto je jedním z našich sportovních cílů.

Pokud nechcete hodnotit jednotlivce, co věkové kategorie?

Když začnu od nejmladších, hokejisté druhých tříd odehráli spoustu úspěšných turnajů. Tito malí hokejisté hrají minihokej, při hře používají ještě odlehčené puky. V průběhu sezony se podařilo našim trenérům zapracovat do této kategorie i velice šikovné kluky a holky z přípravky. Závěr roku si nejmenší hokejisté osladili vítězstvím na domácím turnaji. U nich je ale důležité, aby si sport oblíbili, měli chuť v něm pokračovat. Nejde o výsledky.

Nad druháky hráli asi nejúspěšnější čtvrťáci. Tam asi nemáte výhrady, že?

Nemám, čtvrťáci byli vůbec nejvytíženější kategorií. A bylo jich také nejvíce. Tito kluci hráli půl sezony ještě minihokej, ale před Vánocemi už se přeorientovali na hokej na celé kluziště. Startovali kromě domácí soutěže současně i v Eurominilize pro hráče mladší 10 let. Zde se střetávali s kluby ze Slovenska a Rakouska. Tuto soutěž ovládli bez jediné porážky. Připsali si vítězství na turnaji v Krumlově a dvě druhá místa na turnajích v Břeclavi a Jihlavě. Zúčastnili se také hokejového zájezdu ve Švédsku, kde sehráli čtyři přátelská utkání, z nichž tři vyhráli a jednou svému soupeři podlehli.

Nevýrazné sezony naopak zažili břeclavští žáci a mladší dorostenci…

Mladší a starší žáci hrají společně, jezdí spolu na utkání a sčítají se jim i body v soutěži. Tahouny byli letos z této dvojice mladší žáci, což jsou u nás kluci a dívky z páté třídy. Nutno pochválit všechny hráče těchto kategorií, protože i v malém počtu dokázali dosáhnout slušných sportovních výsledků. Mladší dorostenci hráli z mládežníků nejvyšší soutěž, první ligu dorostu. Již od počátku sezony se potýkali s velice úzkým hráčským kádrem a na výsledcích to bylo znát. V další sezoně mají na čem pracovat.

Junioři Břeclavi měli hrát letos s Hodonínem o postup do první ligy, ale nakonec to nevyšlo…

Naši nejstarší hráči letos hráli krajský přebor juniorů a v průběhu roku opravdu bojovali o postup do první ligy, v rozhodujících utkáních však Hodonínu vždy těsně podlehli. Na konci sezony odehráli i přátelské utkání s reprezentací Izraele, kterou ve Vídni porazili 7:5.

Dá se říct, že by vás některá z kategorií zklamala?

Nedá se říci snad, že zklamala, ale trošku mě mrzel přístup některých hráčů k tréninkové morálce. Týká se to především hráčů kritického věkového období, kdy se většinou rozhodují, zda se dál hokeji věnovat budou či nikoliv. Na druhé straně je však potřeba vyzdvihnout ty, kteří odehráli nejvíce utkání a nechyběli na žádném tréninku.

Nedostatek hráčů trápí snad každý hokejový klub v republice. Jak se s tím vypořádáváte? Pořádáte nábory ve školách?

Přesně tak, oslovujeme rodiče dětí, chodících do mateřských i základních škol. Snažíme se jim nabídnout kvalitní volnočasovou výchovu pro jejich děti. Kromě hokejové přípravy rozvíjíme děti komplexním pohybovým a herním dovednostem. Letos jsme zařadili do sportovní přípravy i výuku plavání. Věříme, že naše všeobecná sportovní příprava bude lákadlem pro rodiče dětí, kteří mají zájem o sport a sportovní kolektiv.

Ve které kategorii budou chybět děti nejvíce?

V loňské sezoně jsme se potýkali s největším problémem u kategorií mladší dorost a starší žáci. Nedostatek hráčů byl částečně zapříčiněný nejasností okolo břeclavského hokeje.

Právě kvůli nedostatku hokejistů se příští rok objeví místo juniorky B-tým mužů. S jeho vznikem byly spojené určité problémy s financováním. Ty už jsou nyní vyřešené?

Tady bych to upřesnil. Béčko mužů nevzniká v důsledku nedostatku juniorů, ale především kvůli kvalitě krajského přeboru juniorů. Ten neměl odpovídající úroveň, kterou bychom si představovali. Hráči neměli dostatek mistrovských utkání. Soupeři navíc často nejezdili na zápasy na venkovním hřišti a byli z velké dálky a i doprava k utkáním byla nákladná. Pro letošní sezonu se do krajského přeboru juniorů přihlásily pouze tři družstva, takže by se soutěž letos vůbec neuskutečnila. Našim cílem je, abychom břeclavským hráčům zajistili kvalitní soutěž, nejlépe krajskou, aby hráči nekončili v osmnácti letech se sportem, ale mohli se mu i nadále věnovat a umožnili jsme jim zahrát si v budoucnu i kvalitní seniorskou soutěž. Pokud vytrvají, tak třeba i druhou ligu mužů.

V loňském roce se zrušily sportovní třídy na ZŠ Kupkova. Ovlivnilo to nějak nepříznivě přípravu mladých hokejistů?

Pouze v tom smyslu, že nebylo možné zařadit jejich trénink do rozvrhu vyučování. V současné době je v hráčské základně jen polovina hráčů žáky Kupkovy, spousta hráčů dojíždí na tréninky, takže spíše se snažíme rozpis tréninků upravit tak, aby se tréninku mohli účastnit i hráči z obcí okresu Břeclav nebo ze Slovenska. Děti chodící na ZŠ Kupkova do první třídy jsme i letos na hokejové tréninky doprovázeli přímo ze školy.

V Břeclavi bylo v minulých letech obvyklé, že se mezi hokejisty občas objevovala i děvčata. Kolik jich nyní je?

Tato tradice i nadále pokračuje. Jsme rádi, že o lední hokej mají zájem i děvčata. V současné době jich zaznamenáváme celkem osm. Mezi nejúspěšnější břeclavské hráčky patří Sára Sadílková a Sabina Duroňová, které hrají ženskou extraligu a jsou součástí ženských reprezentačních výběrů. Za starší žáky hraje Nela Bartalová, Hana Zoubková a Lenka Ambrožová. Mezi nejmladší hráčky Břeclavi patří Dominika Kocmanová, Lucie Macounová a Bára Mikuličová.

Břeclav má své odchovance i ve vyšších soutěžích? Kteří odchovanci Břeclavi vyčnívají ve svých týmech nejvíce?

V loňské sezoně hrál nejvyšší soutěž břeclavský odchovanec Ondřej Nedvěd, a sice juniorskou KHL v dresu Tatranských Vlků. Bohdan Dobiáš odehrál extraligu mladšího dorostu v dresu HCM Warrior Brno a Andreas Jajcay postoupil s Hodonínem do extraligy mladšího dorostu. Nutné je zmínit ještě kluky, kteří věkově spadali do kategorie juniorů, jako jsou Směřička, Bolfík, Zháňal, Bartoš, Papp nebo Nekoranec. Ti se stali oporami břeclavského áčka. Pro další sezonu je o některé naše hráče opět zájem i z extraligových klubů, ale zatím je to ve fázi jednání.