Pokud odloží brusle, uzavře se další úctyhodná hokejová kariéra. Veterán Miroslav Barus, jenž loni pomohl vzkřísit břeclavský hokej, si pohrává s myšlenkou definitivního konce aktivní kariéry. Přitom ještě na konci sezony se zdálo, že ještě jeden rok určitě odehraje.

Co vás zviklalo?

Momentálně je to u mě složitější, protože jsem rozjel hokejový projekt, kterému se musím hodně věnovat a nemám tolik času na trénování. Tím myslím práci sám na sobě. S Michalem Konečným jsme si dali čas, do kterého se rozhodnu jak dál. Pokud nebudu mít čas se dostatečně připravit, hrát nebudu.

O jaký projekt vlastně jde?

O výchovu mládeže. Individuální tréninky a podobně.

A to rozjíždíte v Břeclavi?

Ve Vyškově a Rosicích.

Teď se tedy vůbec nepřipravujete s týmem?

Trénuju individuálně, ale není to tak, jak by mělo být. Nepředváděl bych pak to, co od sebe čekám. Můj hokej je založený na tom, že mám natrénováno. Jinak to nemá smysl. Abych pak sezonu protrpěl se zraněním, to by nebylo dobré.

Kdy se rozhodnete?

Nejspíš na konci tohoto týdne. V neděli, možná v pondělí.

Letos vám bude dvaačtyřicet. Uvědomujete si, že když nyní skončíte, těžko se vám bude ještě někdy vracet?

Pokud se mi podaří projekt rozjet, vím, že nebudu mít tolik času, abych mohl hrát hokejový zápas. Je to opravdu velký žrout času. Ať už na ledě nebo v zázemí. Samozřejmě později snad bude více trenérů, ale pro mě už by neexistovalo, abych začal zase hrát hokej.

Když se ale podíváte na brankáře Dominika Haška, který se chce vrátit v sedmačtyřiceti letech do NHL, úplně beznadějné by to asi nebylo.

Dominik je Dominik. Má vůli a chuť. U mě největší vůle a elán skončil, když jsem odešel z Komety. Pak už to nebylo ono. Sám jsem cítil, že do toho nedávám tolik. V soubojích mi chyběla šťáva. Přece jenom, druhá liga není soutěž, kde bych si měl něco dokazovat. Hokejový život mám za sebou a mohu předávat zkušenosti mladým.

Právě proto byste byl pro břeclavský celek plný mladíků přínosem, ne?

To asi ano. V minulé sezoně ani nic jiného nezbývalo. Hokej se v Břeclavi skoro rozpadl, nakonec se jej podařilo zachránit s kluky, kteří do toho šli, i když v podstatě nevěděli, co bude.

Když se nyní vrhnete do podnikání, zůstanete alespoň na břeclavské střídačce?

Břeclav hlavního trenéra má. A podle mě ve druhé lize není potřeba mít ještě placeného asistenta. Byl by to nesmysl i pro majitele klubu, aby mě držel. S hraním se ale ještě rozhoduju, i když vnitřně rozhodnutý už jsem. Pokud mi to časové možnosti dovolí, budu pokračovat.

Takže je pravděpodobnější, že hrát budete?

Nevylučuji to. Vůbec ne.

Na druhou stranu, jednou stejně skončíte a Břeclav se s tím bude muset vypořádat.

Přesně tak.