Před půl rokem doslova na poslední chvíli odhodili víko, které je málem zaklaplo v hokejové rakvi. Druholigoví Lvi z Břeclavi i přes výrazné existenční potíže přežili léto a s nezkušeným kádrem jsou v polovině soutěže na šestém místě tabulky.

„Jsme přesně tam, kde jsme čekali, že budeme. Každé jedno místo v tabulce navíc bude úspěch. Samozřejmě bychom se rádi podívali do play off, i když třeba jen z osmého místa. Mužstvo nám postupně zraje, kluci na sobě pracují a já věřím, že příští rok ta práce bude ještě více vidět,“ říká trenér břeclavského celku Michal Konečný.

SROVNÁNÍ. Břeclav se po řadě kotrmelců a změn v zákulisí připravovala na novinku s názvem Skupina střed. Je kvalitativně lehčí než východ, znělo z mnoha stran. „Asi je trošku jednodušší. Ale je to otázka. Když se podíváte na tabulku východní skupiny, jsou tam čtyři mužstva, která jsou na špici a čtyři jsou poslední. Mezi posledními týmy a středem tabulky je pořádný skok. Myslím, že kdybychom zůstali na východě, budeme také kolem té osmé pozice,“ věří trenér.

POSILY. Kdo čeká průvan v kabině, ať na něj rychle zapomene. Pokud dojde na změny, budou z rukou kosmetické expertky. Tedy minimální. „Máme možnost brát hráče z Brna, pořád se nám zájemci ozývají. Vůči našim klukům by to ale nebylo fér. Teď máme čtyři kompletní lajny a pokud se někdo nezraní, není důvod mužstvo doplňovat. Je dobře, že trénujeme prakticky neustále v kompletním složení, jedině Tomáš Latner se připravuje ve Znojmě,“ říká Konečný.

STYL. Nestrannému divákovi připadá možná až příliš opatrný. Obrana je u Lvů ve strategických plánech na prvních třech místech. „Přes jejich úpornou defenzívu jsme měli problém se prosadit,“ komentoval herní styl Břeclavi například trenér sousedního Hodonína Libor Žilka. Stalo se tak po posledním derby, které Lvi prohráli 0:2. Soupeři ale dali pořádně zabrat. A to Drtiči patří společně s Technikou Brno k nejproduktiv­nějším týmům soutěže. Navíc lize vévodí z první příčky. „Kdysi se říkalo o Zlínu, že hraje antihokej a on ten rok vyhráli titul. My musíme přece hrát tak, aby nám ten hokej přinášel body. Víme, jaká je reálná síla našeho týmu, se zkušenějším mužstvem Hodonína nebo Techniky se nemůžeme co do kvality zatím měřit,“ tvrdí Konečný. Že by ale útok byl u Lvů cizí slovo, to říct nelze. Vyprávět by mohli třeba hokejisté Kutné Hory nebo Chotěboře. Z ledu se pakovali s šestibrankovým přídělem.

ZÁZEMÍ. Ve srovnání s loňskem se ve vedení klubu a na trenérských postech změnilo prakticky vše. Břeclav letos operuje s nejnižším rozpočtem v lize. Přitom známá rovnice tvrdí: výše ambicí rovná se obsahu klubové pokladny. Bez peněz nelze dělat sport na poloprofesionální, natož profesionální úrovni. „Kluci dostávají peníze a prémie, jak by měli. Uvidíme, jak se to bude ubírat dál. Co se týče sponzorů, to je spíš otázka na pana majitele, ale co vím, stále nějací přibývají,“ míní trenér, jenž před mužstvo staví jasný cíl. Záchrana soutěže a nejlépe postup do vyřazovacích bojů.

PSYCHIKA. Ačkoliv Břeclav nepatří mezi týmy, které bedlivě sledují tisíce fanoušků požadující okamžité úspěchy, hokejisté cítí zodpovědnost i k těm několika stovkám, které fandí z tribun. „ U našich mladých to není ani tak o psychice, jako spíš o nervozitě, rozklepanosti. To je holt nevýhoda. Na druhou stranu je dobré, že po prohře ji kluci rychleji hodí za hlavu a soustředí se na další zápas,“ komentuje Konečný stav v kabině.

PŘÍPRAVA. V dalších týdnech se Lvi hodlají zaměřit hlavně na zvýšení produktivity. Zjednodušeně řečeno: střelba, střelba, střelba. „Góly nám chybí. Naší největší slabinou jsou přesilovky. Je to o zkušenostech. A to není jen fráze. Je umění vědět, kdy jít do přečíslení, kdy naznačit střelu nebo dát překvapivou přihrávku,“ vypráví šéf lví smečky. „My máme hlavně důrazné hráče dozadu, můžeme soupeři znepříjemnit hokej, ale do přesilovek to chce opravdu zkušené hráče,“ dodává.

Že by přece jen toužil po zvučné posile?

LUKÁŠ IVÁNEK
MARTIN DANEŠ