„My jsme na Rusy vlétli a dali jsme dva góly. Jenže to nám vydrželo jen necelé dvě třetiny. Pak se to otočilo, Rusové srovnali a byli lepším týmem. My jsme vyčkávali a nakonec se nám povedlo dát vítěznou branku," tvrdil skromně její střelec Lukáš Vopelka, který hájí barvy švédského Örebrö.

Necelá tisícovka diváků musela na první branku zápasu o bronz čekat nezvykle dlouho. A to přesto, že byly k vidění pohledné kombinace, krásné zákroky brankářů a Rusové trefili i břevno Pechkovy branky. Síť se ale rozvlnila poprvé až v polovině zápasu. To se prosadil jeden z tahounů týmu Jakub Vrána. A za chvíli se trefil znovu jeho parťák David Pastrňák, když udělal kličku brankáři a zasunul puk za Sidorova.

Rusové chtěli odpovědět tlakem, ale sami se poslali do dvojnásobného oslabení. To Češi nepotrestali. Naopak, ve 35. minutě vymetl pavučiny v české brance Vovčenko a Rusové byli na dostřel. Ve třetí třetině byli ruští mladíci lepším týmem a po zásluze se dočkali vyrovnání. Ve 47. minutě Nasybullin procedil kotouč mezerou mezi českým brankářem a tyčkou. Rázem se začínalo odznovu.

Když už to vypadalo, že utkání půjde do prodloužení, najel si na kruhy Vopelka a trefil se přesně do vzdálenější šibenice ruské branky. Na odpověď už hosté neměli čas ani síly. Nepomohla jim ani hra bez brankáře, při které Češi v posledních sekundách trefili tyčku.

„Radost z bronzu jednoznačně přebyla zklamání ze semifinálového vyřazení s Amerikou. Na začátku turnaje by to od nás nikdo nečekal. Každý jsme ale odjinud, museli jsme se sehrát a na konci už nám to klapalo," dodal šťastný Vopelka.

Rusko U18 – Česko U18 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Branky a asistence: 36. Vovčenko (Nikolišin, Ljamkin), 47. Nasybullin (Lazarev) – 30. Vrána (Pastrňák), 31. Pastrňák (Ščotka), 59. Vopelka (Zbořil, Vrána).

Vyloučení: 5:4, bez využití

Rozhodčí: Fraňo, Šindler – Barvíř, Blümel

Diváků: 895

Rusko: Sidorov – Dervuk, Nazarkin, Nasybullin, Šaripzjanov, Sleptsov, Cvetkov, Ljamkin, Bojkov – Boltanov, Kameněv, Ryžkov – Pilipenko, Fazlejev, Lazarev – Zinovjev, Kodola, Lauta – Volčenko, Nikolišin, Svečnikov

Česko: Pechek – Zbořil, Pyrochta, Pýcha, Mašín, Zahradníček, Mikliš, Ščotka, Matula – Karabáček, Zacha, Jenyš – Vopelka, Pastrňák, Vrána – Kovařčík, Veselý, Švarc – Černoch, Kuťák

FINÁLE: Kanada – USA 4:0 (Piešťany)

Koneční pořadí MIH 2013:

1. Kanada
2. USA
3. ČR
4. Rusko
5. Finsko
6. Švýcarsko
7. Švédsko
8. Slovensko