V květnu nad hlavu zvedal pohár pro nejlepší český hokejový tým. O pár týdnů později slyšel: už tě nepotřebujeme, chceme dát prostor mladším. Rodák z Horních Věstonic Milan Procházka má nyní šanci dokázat, že se Karlovarští spletli.

Když byl v létě na jihu Moravy, aby ukázal svým kamarádům z mládí pohár pro mistra extraligy, zřejmě jej nenapadlo, kam povedou jeho další kroky.

Po svém letní odchodu do Chomutova, o jedno ligové patro níže, si jej nedávno Energie vyžádala zpět, na střídavý start.

„Byl o mě zájem z více klubů, a nejen o mě, ale i o některé spoluhráče. Já jsem za to rád, že si můžu s kamarády zase zahrát,“ vysvětlil okolnosti alespoň částečného návratu do karlovarského týmu Procházka, jediný extraligový hráč, který pochází z regionu. Není divu, hráči jako Milan Kraft, nebo Radek Duda jsou na první ligu luxus.

Výkony Energie šly po jeho hodně překvapivém letním odchodu hodně dolů.

Květen: mistr extraligy.

Prosinec: dvanácté místo.

Procházka zná tým z lázeňského města jako málokdo a tak ví, kde byla příčina sešupu tabulkou.

„Není se čemu divit. Kádr se před sezonou oslabil. Odešli klíčoví obránci, kteří mají v extralize jméno. Jsou to zkušení hráči, kteří drželi pohodu týmu. Obrana Energie je hodně špatná,“ přišel se svojí teorií odchovanec znojemského hokeje, který výsledky lázeňského týmu velmi bedlivě sledoval i po svém odchodu.

Zřejmě nejpovedenějším obdobím kariéry zkušeného útočníka bylo právě tažení za ušatým pohárem. Po svém konci v týmu mistra v něm ale žádná hořkost nezůstala.

Takový je sport, říká.

A na nabídku Varů kývl bez jakýchkoliv problémů.

„Manažeři mají svoje plány, já to musím respektovat. Extraligu si zahraju vždycky rád,“ dodal dvaatřicetiletý hokejista.

Procházka přesto nepůjde do úplně známého prostředí. Pět let v zeleném dresu zdravil fanoušky na prastaré „Plechárně“. Teď? Supermoderní KV aréna s kapacitou šesti tisíc diváků, všichni sedící, pochopitelně.

To je lákadlo. Ne tak pro Procházku. Tomu je to upřímně jedno.

„Plechárna měla svoje kouzlo. Zatím to týmu moc nevyhovuje, musí si na to zvyknout. Moje rozhodnutí hala rozhodně neovlivnila. Chtěl jsem si jen zahrát pár zápasů extraligy,“ vysvětlil ve Varech stále populární „Špáca“.

Jeho fanoušci na něj nezapomínají ani v působišti svých hokejových začátků, Znojma.

Tam se vrací pořád moc rád, protože diváci si jej pamatují. Obětavost, důraz, střeleckou pohotovost.

„Je to příjemné hrát třeba ve Znojmě, fanoušci mě vždycky nějak přivítal. Znojmo má nejlepší fanoušky v první lize,“ vysekl poklonu svým snad i současným příznivcům.

Trochu času o Vánocích, přesněji dva dny stráví ve Znojmě. „Půjdeme po rodinách, uděláme si takovou vánoční pohodu,“ uzavřel autor přesně pěti set padesáti extraligových startů.