Jména budoucích hvězd NHL jsou skvělou pozvánkou na letošní ročník turnaje nejlepších hráčů do 18 let, který začíná 12. srpna v Břeclavi.

Ač český juniorský hokej zažívá v poslední době úpadek, i z našich klubů se do NHL probojovala celá řádka hráčů, kteří ze představili břeclavským divákům. Mezi ty nejvýraznější z nich patří Jiří Tlustý (Toronto), účastník letošního seniorského MS Martin Hanzal (Phoenix) nebo brankář Atlanty Trashers Ondřej Pavelec, který se na břeclavském ledě představil v roce 2004. A tento ročník patřil z českého pohledu k nejvydařenějším.

Parta kolem kapitána Jakuba Vojty na turnaji překvapila a zastavila je až ve finále Kanada. Nejen tímto úspěchem se ale vryl ročník 2004 do paměti. Hned v prvním zápase narazili čeští mladíci na Rusko, které porazili 3:1. Rusové však porážku psychicky neunesli a po gólu v poslední minutě se na ledě rozpoutala hromadná rvačka.

Nejlepším hráčem zápasu byl vyhlášen právě Ondřej Pavelec. Cenu si ale následně převzít nemohl, neboť jeho ruský protějšek ho v brankářském pěstním souboji zbil natolik, že zůstal dokonce chvíli v bezvědomí. Dnes vám s ním přinášíme exkluzivní rozhovor.


Ondřeji, vzpomínáš si ještě na zápas s Ruskem a vůbec na celý břeclavský turnaj?
Určitě si na něj vzpomínám a hrozně rád, protože ten turnaj pro všechny hráče znamenal takový odrazový můstek v kariéře, mě nevyjímaje. Byl to první větší úspěch v mé kariéře. Pamatuji si, že na naše zápasy byla neuvěřitelná atmosféra v hledišti, kterou jsme my hráči zažili asi vůbec poprvé.


Na konci prvního zápasu s Ruskem se strhla hromadná bitka. Sám jsi se do ní zapojil. Bylo to ve tvojí kariéře poprvé?
Byla to zatím moje první a poslední bitka. A musím se přiznat, že jsem měl druhý den velký problém dostat na hlavu masku. (úsměv)


Tehdy jsi prohlásil, že s tím budeš muset něco udělat. Myslíš, že kdyby se to stalo teď, dopadl bys lépe?

Na svoji obhajobu musím říct, že to z jeho strany bylo docela nefér, protože jsem absolutně netušil, že se ke mně blíží a byl jsem k němu zády. V tom mě srazil na zem, při tom mi spadla helma, no a od té doby mi je tam sázel jednu po druhé. Myslím si, že kdybychom proti sobě stali férově, tak by to dopadlo jinak. Teda aspoň doufám, moc jistý si nejsem.


Většina hráčů jezdí do Břeclavi i v další sezoně. Byl jsi tu znovu v roce 2005 i ty?
Ano, ani já nejsem výjimka, do Břeclavi jsem se jel podívat hned z několika důvodů. Spousta hráčů startuje na těchto turnajích dva roky po sobě. V reprezentaci tehdy hrála spousta mých kamarádů, především z Kladna, tak jsem se jel podívat, jak se jim povede, a byl samozřejmě zvědavý, jestli se jim podaří turnaj konečně vyhrát. Během pobytu v Břeclavi jsme poznali spoustu skvělých lidí, navázali kontakty. A taky máte hezké fanynky.


Kde všude jsi působil od sezony 2004?
Sezonu 2004/2005 jsem odehrál za juniory na Kladně, poté jsem se rozhodl odejít do Kanady do celku Cape Breton, který hrál QMJHL. Tam jsem strávil dva roky (2005-2007). Zahrál jsem si také na juniorském MS v roce 2007. Pak jsem podepsal smlouvu s Atlantou Trashers a sezonu 2007/2008 jsem začal na farmě v celku Chicago Wolves. Na začátku se zranil v Atlantě brankář a já strávil dva měsíce v prvním týmu. Všude to bylo super, ale v Atlantě se mi líbilo nejvíc z toho důvodu, že je to NHL, ve které hrají nejlepší hráči na světě, a já jsem žil, dá se říct, prakticky svůj sen.


Koncem loňského roku jsi se stal desátým českým brankářem v NHL. Byl pro tebe skok z farmy do prvního týmu těžký? Kdo ti v týmu nejvíce pomáhal?
Jelikož jsem skoro všechny hráče v týmu znal z předešlých kempů, tak to pro mě nebyl až takový skok. V týmu mě přijali bez problémů.Co se týče hokeje, tak ten rozdíl pro mě jako pro brankáře nebyl tak obrovský, přeci jenom ten puk musím chytit tak i tak. Samozřejmě jsem si uvědomoval, že hraji proti nejlepším hráčům na světě a tudíž jsem si musel dávat velký pozor na každého hráče, na každou střelu a být soustředěný celý zápas, Nejvíce mi pomohl švédský brankář Hedberg, který se mi snažil radit. Totéž musím říct o Marianu Hossovi a Bobby Holíkovi.


Tvoje jméno se po vydařené sezoně objevovalo i v souvislosti s letošním seniorským mistrovství světa, kontaktoval tě trenér Hadamczik? Co zabránilo tomu, aby ses nakonec přidal k reprezentaci?
Pan Hadamczik kontaktoval mého agenta, společně kontaktovali Atlantu a snažili se o moje uvolnění, ale jelikož jsme na farmě hráli play–off, tak nebylo co řešit - musel jsem zůstat. To byl jediný důvod, protože jinak bych hrozně rád jel, byla by to ohromná zkušenost a zážitek! Do budoucna se mnou může počítat. (úsměv)


Poslední otázka – brankáři jsou proslulí tím, že mají své tajné rituály. Jak jsi na tom ty?
To je pravda. Je to trochu zvláštní, ale já skoro žádný nemám. Aspoň na nic nezapomenu a nemusím se tím stresovat.

ŠÁRKA LIBENSKÁ