Po avizovaném odchodu Michala Konečného z pozice hlavního trenéra mužů HC Břeclav bylo tento týden oficiálně oznámeno jméno jeho nástupce. Pro sezónu 2008/2009 jím bude dlouholetý brněnský hokejista a trenér Jiří Otoupalík, který v minulé sezóně převzal po deseti prohraných zápasech nováčka první ligy ze Šumperka, ale ani on nedokázal zabránit jeho sestupu. Jeho bývalí svěřenci tak budou letos nastupovat proti Břeclavi ve 2.lize.


Jak dlouho jste se nad nabídkou Břeclavi rozmýšlel a co nakonec rozhodlo?
My jsme byli v kontaktu asi dva měsíce. To ještě Břeclav hrála krajský přebor. Napřed jsem říkal Michalovi Konečnému, že první musí postoupit do druhé ligy. O klubu jsem byl dobře informován, takže jsem přistoupil na podmínky a rozhodl jsem se zde trénovat.


Co o břeclavském hokeji víte?
Abych řekl pravdu, ještě nedávno jsem toho moc nevěděl. Břeclav se pohybovala v nižších soutěžích, tak jsem tomu nevěnoval pozornost. Pár známých tady mám. Dva měsíce jsem těch informací dostával více, takže teď jich mám dostatek.


Je to pro vás velká výzva trénovat nováčka druhé ligy?
Zajímalo mě to. Má do budoucna nějaké cíle. To mi v rozhodování pomohlo. Práce bude určitě hodně složitá, přeci jen druhá liga už je soutěž, která se podobá velkému hokeji. Práce tady bude určitě hodně a to mě sem určitě zlákalo.

Na nějaké cíle je tedy ještě brzy?
My jsme se s Michalem Konečným bavili o tom, že chceme postavit mužstvo, které bude konkurenceschopné a které bude hrát minimálně ve středu tabulky. Teď ještě nemůžu říct, protože mužstvo dáváme dorhromady. O nějakých cílech můžeme mluvit až někdy v září.


Můžete se jako tréner nějak charakterizovat?
Hokej dělám celý život. Dvacet let jsem se jím živil jako profesionální hráč a teď patnáct let trénuju. Mám nejvyšší trenérskou kvalifikaci i zkušenosti z trénování ve Švýcarsku. Takže bych řekl, že toho mám za sebou dost. Doufám, že v Břeclavi se nám podaří vybudovat mužstvo, které bude bavit diváky hokejem, stabilizujeme soutěž a půjdeme jen od úspěchu k úspěchu (smích).


Jaký herní systém preferujete?
Herní systémy a herní projev vždycky závisí na tom, jaké hráče máte. Mužstvo, které není schopno forčekovat, tak musí začít od obrany. V poslední době ale herní systémy nejsou vůbec podstatné. Už jsou si u všech mužstev podobné.


Co říkáte na hokejové zázemí v Břeclavi?
Já jsem to tu ještě moc neviděl. Zatím jsme začali suchou přípravu, chodíme na hřiště. Ale šatna mužů je velice kvalitní. Jaký bude led, to se uvidí. Stadion je pěkný, v pěkném prostředí.


Kolik hráčů v současné době trénujete?
Mně bylo z loňského kádru doporučeno osm hráčů. Teď je nás jedenáct , od pondělí by nás mělo být zase víc a postupně to mužstvo budeme dávat do kupy tak, abychom měli alepsoň čtyři pětky.


Co byste vzkázal příznivcům břeclavského hokeje?
My chceme udělat maximum pro to, aby se zde hrál dobrý hokej a lidi byli spokojení. Podle mých zpráv jich chodilo na krajský přebor hodně, tak doufám, že budou chodit na druhou ligu a budou spokojeni s výsledky. Samozřejmě ne vždy se všechno podaří. I my budeme potřebovat, aby byli fanousci trpěliví. Ale těším se na to.


Váš syn hraje hokej v Blansku. Uvidíme jej v letošní sezoně v týmu Břeclavi?
O tom se hádáme (smích). To se ještě uvidí, jestli tady bude hrát.

Kdo je Jiří Otoupalík

narozen 1957
- brněnský hokejista a trenér
- hrál na pravém křídle s přezdívkou „Ťoupek“
- celou svou kariéru strávil v TJ Zetor Brno (1975-1991), odehrál za něj přes 400 utkání, pouze 2 roky (na vojně) hrál v Dukle Trenčín, kde si zahrál i s legendárním Ivanem Hlinkou
- na sklonku své kariéry zkusil štěstí v německé druhé nejvyšší soutěži za EHC Straubing
- v 80.letech byl členem širšího kádru reprezentace ČSSR
- během své trenérské kariéry vedl extraligové dorosty a juniory Komety Brno a HS Třebíč (2004)
- jako trenér vedl prvoligovou Třebíč (2004) a Kometu, druholigové Blansko (2002/2003) a Rosice
- 2 roky vedl švýcarský klub HC Sierre ve druhé nejvyšší švýcarské soutěži (2001/2002)
- jeho 23 letý syn Jiří hraje v útoku HC Apos Blansko

Michal Čejka, Martin Daneš