Přesto česká osmnáctka snížila na 2:5, ovšem krok proti našlápnutým osmnáctiletým hráčům Kanady držet nedokázala. Kanada si tak z Břeclavi odvezla prvenství již posedmé v řadě. Bronz brali po piešťanské výhře nad Švédskem 5:4 po prodloužení hráči USA.

„Druhé místo je velký úspěch. V tom je někdy lepší bronz, když končíte turnaj výhrou a máte medaili. Ale musíme se na to podívat realisticky, já klukům za dnešek nemůžu vytknout ani půl slova. Viděli jsme obrovskou kvalitu v podání kanadských hráčů. Mají v týmu některé výborné individuality i celkově týmově si zlato rozhodně zasloužili," uznal úspěšný kouč české osmnáctky Jakub Petr.

Kanada si šla od prvních minut tvrdě za svým a na gólmana Vladaře mířil jeden puk za druhým. Ve. minutě český brankář kapituloval poprvé, v desáté podruhé. Zámořský výběr v tlaku nepolevoval a i nadále pravidelně zaměstnával českou obranu. Nakonec Spencerovu střelu zápěstím tečoval těsně před brankovištěm Marner.

Rozhození Češi začali chybovat v rozehrávce a navíc začali mít také problémy s nedisciplino­vaností, což Kanada trestala. V početní výhodě nabil Roy Konecnemu, a ten od modré čáry znovu usměrnil puk až do sítě. To bylo moc na Daniela Vladaře, který tak před koncem první třetiny přepustil své místo Aleši Stezkovi. Jako by je vysílilo náročné páteční semifinále se Švédy.

Z kabiny ale vyšel úplně jiný český tým a v prostředním dějství se zaplněná hala v Břeclavi konečně dočkala české radosti, když přesně mířil Radek Koblížek. Snahu o možný obrat zmírnil přesným zakončením Roy, na opačné straně pro změnu ukázal pohotovou střelu Lukáš Jašek. Reprezentanti zabrali, snažili se s výsledkem něco udělat, nicméně proti rozjeté Kanadě to byl velmi obtížný úkol.

„Už jsme nestačili ani dopředu, ani co se obrany týče. I únava už se trochu nakumulovala, navíc se těžko dotahuje náskok, který si soupeř vytvoří hned v úvodu zápasu. Ale i tak jsem na kluky hrdý," poznamenal Petr.

Zbytek utkání už se beznaděj českého týmu prohlubovala, přidala se nervozita a nepřesnost. Češi měli k dispozici i krátkou dvojnásobnou přesilovku, ale sami se o ni faulem připravili. To Kanada přidala v 50. minutě po šikovné teči ještě šestý kousek do Stezkovy sítě a hlídala si luxusní náskok. Nakonec to bez problémů zvládla a již podevatenácté v historii turnaje, a posedmé v řadě, si dokráčela po výhře 6:2 pro zlatý pohár.

Čechům ochozy tleskaly ještě dlouho po konečném hvizdu, cenu tohoto stříbra ale hráči ocení až časem. Je to pro ně skvělá vizitka a odrazový můstek do další kariéry.

ČR U18 – Kanada U18 2:6 (0:4, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 24. Koblížek (Krenželok), 39. Jašek (Doudera) – 4. Strome (Marner), 10. Crouse (N. Roy, J. Roy), 14. Marner (Spencer), 17. Konecny (Roy, Barzal), 30. N. Roy (Spencer), 52. Crouse (Marner). Střely: 22:24 (8:8, 5:9, 9:7). Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Rozhodčí: Fraňo, Hodek – Bláha, Lhotský. Diváci: 3000

Česko: Vladař (od 17. Stezka) – Zbořil, Weinhold, Krenželok, Kaňák, Hájek, Doudera, Kalina – Koblížek, F. Chlapík (A), Jašek – Dufek, D. Kaše ©, Suchý (A) – Anděl, Šoustal, Dymáček – Stránský, Dvořák, Gago – Ďurač.

Kanada: Sawchenko – J. Roy (A), Spencer, Briseboys, Meloche, Hobbs, Bear, Sompel – Knott, Strome, Marner – Crouse, N. Roy, Merkley (A) – Harkins, Barzal, Konecny © – Stephens, Soy, Musil – Beauvillier.

Konečné pořadí Memoriálu Ivana Hlinky 2014/2015: 1. místo – Kanada, 2. místo – Česká republika, 3. místo – Spojené státy americké, 4. místo - Švédsko, 5. místo - Finsko, 6. místo - Švýcarsko, 7. místo - Rusko, 8. místo - Slovensko.