Ti nejsou v Břeclavi vůbec v pohodě, prohráli na jihu Moravy všechna tři utkání. Od Čechů navíc dostali jedenáct branek a čeká je zápas o sedmé místo. To Češi již v pátek od sedmi hodin večer hrají v Břeclavi o finále se Švédskem.

V zápase už sice o nic nešlo, ovšem tak jasnou záležitost nikdo nečekal. „Hráče jsme upozorňovali na to, že to není jen zápas ve skupině, která už je rozhodnutá. Chtěli jsme, aby soupeřům poslat do sezony jasný vzkaz, že s námi letos opravdu musí počítat. Oceňuji přístup hráčů po celé utkání, protože hráli pořád naplno. Přesně to oceňuji na severoamerických týmech, teď jsme tu zarputilost měli i my," řekl spokojený český kouč Jakub Petr .

V prvním dějství bylo ještě střetnutí napínavé a otevřené, debaklu nic nenasvědčovalo. Skóre otevřel Dvořák, na vyrovnávací trefu Kaprizov odpověděl Dymáček. Až po přestávce se začaly dít věci.

Jak ukázal vývoj utkání, Češi předčili protivníka ve všech směrech. Bylo neuvěřitelné, že na světové úrovni může výběr elitní země tak hluboko klesnout.

Hrozba vyhazovu

Rusové se propadli do beznaděje a frustrace, nakoupili výsledek, který může stát řadu hráčů a možná i trenéra Rumjanceva místo. Vždyť Rusko by mohlo složit minimálně tři zcela odlišené výběry hokejistů do osmnácti let.

Čechům se povedla hlavně druhá třetina, ve které Rusové dostali hned pět branek a bylo po zápase. Nepomohlo ani střídání gólmanů. Česká ofenzivní smršť nebyla jednoduše k zastavení.

„Trošku jsme překvapili sami sebe, to musím uznat. Máme vynikající partu, každý dělá maximum ve prospěch týmu," tvrdil kapitán Čechů David Kaše. Stejné věty zněly už na jarním šampionát ve Finsku. „Přijde mi, že se vůbec nic nezměnilo. Jasně, jsou tady jiní kluci, ale týmový duch zůstal. Víme, že tohle je cesta k úspěchu," dodal mladík, který hraje za Chomutov. V kabině prý na nikoho neřvve, naopak se snaží jít ostatním příkladem.

Rusové se za rozhodnutého stavu uchýlili k provokacím a posledních deset minut třetí třetiny strávili v oslabení. To byla jen další voda na český mlýn. A sniper od modré Zbořil jim také desátým a jedenáctým zásahem ukázal, že přesilovky jsou letos silnou zbraní českého výběru.

ČR U18 – RUSKO U18 11:2 (2:1,5:0,4:1)

Branky ČR: 6. Dvořák (Stránský), 13. Dymáček (Kalina, Šoustal), 24. Suchý (Krenželok), 33. Dufek (Kaše, Weinhold), 33. Dymáček (Šoustal), 34. Stránský (Doudera), 40. Stránský, 46. Kaše (Suchý, Stezka), 50. Dvořák (Hájek), 55. Zbořil (Weinhold), 58. Zbořil (Weinhold, Chlapík). Vyloučení: 3:12. Střely: 40:27. Diváků: 1540.

Sestava ČR U18: Stezka – Zbořil, Weinhold, Krenželok, Kaňák, Hájek, Doudera, Kalina – Koblížek, Chlapík (A), Jašek – Dufek, Kaše ©, Suchý (A) – Anděl, Šoustal, Dymáček – Stránský, Dvořák, Gago.