„Jednoduché to nebude. Musíme se držet hodně při zemi,“ říká jednatelka klubu Jana Švirgová.

Na úvod se nabízí otázka, proč jste se rozhodli zachránit zadlužený hokej v Břeclavi?
Úplně na začátku jsme se chtěli jen dopátrat peněz, které nám HC Břeclav dlužilo. Pídili jsme se po tom. Poté jsme zjistili, že je v Břeclavi vlastně volné pole působnosti a že se hledá někdo, kdo by ten hokej dělal dál. Pak se to pomalu rozjíždělo, začali se na nás nabalovat lidé, co chtěli hokej zachránit. Na začátku jsme ani nevěřili, že bychom mohli vést břeclavský hokej.

Co břeclavskému hokeji dokážete z vaší pozice nabídnout?
My nabízíme to, co každý jiný. Ať jsme to my, ať je to HC Břeclav nebo skupina trenérů, nikdo tu asi nechtěl dělat nějaké megalomanské činy. Myslím, že každému šlo o to, udržet v Břeclavi druhou ligu dospělých, aby byli fanoušci spokojení a A-tým jako výkladní skříň dělala městu reklamu. A k tomu samozřejmě zajistit chod hokejové mládeže.

Zájem o klub jste projevili již v zimě. Od té doby utekly už skoro tři měsíce a vyskytlo se mnoho problémů. Některé z nich dosud nejsou úplně vyřešené. Počítali jste s tím, že tyto „porodní bolesti“ budou tak velké?
Tato otázka je vlastně pořád nedořešená. V jednání jsou tři strany a vždycky se najde nějaký požadavek, který chce jedna strana a ta druhá ne. Až se to vyřeší na všechny tři strany, pak teprve bude konec těch porodních bolestí. Nejprve si musí dořešit věci sami lidé v HC Břeclav. Pak teprve budou probíhat jednání už jen čistě mezi Passvilanem a městem. Sami doteď nevíme, kolik peněz nakonec od města na mládež dostaneme. Ale pan místostarosta Parolek nám slíbil dotaci do konce května. Zatím od něj nepadl žádný jiný pozdější termín.

Letní příprava před nedávnem začala, i když v úspornější formě, než jste počítali.
Máte pravdu, letní příprava už začala a vzhledem k tomu, že jsme od města zatím nedostali dotaci, tak ji platíme ze svého, ačkoliv jsme chtěli klub zabezpečit hlavně výzbrojí a výstrojí. No a vidíte, začali jsme letní přípravu na vlastní pěst a z naší kapsy. Myslím, že i to je doklad toho, že tu nechceme jen shrábnout peníze z dotace a utopit je. Věřím, že lidé, kteří nás trošku znají, tak ví, že tohle opravdu není náš styl jednání. S hokejem to myslíme vážně. Až budeme mít na účtu dotaci, najedeme na původní záměr dostat mládežnické hokejisty v rámci letní přípravy i na bazén nebo na spinning.

Jak se vyvíjí situace kolem trenérů mládeže? Kdo kromě již avizovaného Pavla Nohela dostane mládežnické týmy na starosti?
Byli oslovení téměř všichni trenéři HC Břeclav. Měli jsme od města jasně dané, kolik můžeme na odměny trenérů vynaložit peněz. Vzhledem k tomu, že dotace byla oproti loňsku téměř poloviční, bylo jasné, že musíme jit dolů jak s odměnami, tak s počtem trenérů. Proto si všichni hlavní trenéři navzájem asistují. Nutno dodat, že ani tito hlavní trenéři, kteří mají na starosti třeba tři kategorie, nemají tolik peněz, co brali v minulosti někteří trenéři HC Břeclav za trénování jedné kategorie. Je tedy jasné, že někteří trenéři tu námi nastavenou odměnu odmítli nebo vzali nabídky odjinud. S mládeží u nás zatím pracují Patrik Folber, Michal Gabriška a Martin Maťašovský.

Proces vyjednávání se sponzory mohl začít až nedávno. Máte v hledáčku i sponzora, který by se dal nazvat generálním?
Takového generálního sponzora, který by byl ochotný dát částky ve stotisících, jsme zatím nenašli. Těch vyhlédnutých firem jsou desítky. Oslovili jsme samozřejmě i osobně stávající sponzory břeclavského hokeje. Někteří projevili zájem sponzorovat i nadále, ale to se stále pohybujeme „jen“ v desítkách tisíc.

Jak to bude se stadionem, který ještě stále nese jméno Alcaplastu? Dostane zimní stadion nové jméno, nebo budete jednat o prodloužení spolupráce s touto firmou?
Na tohle zatím nedokážu odpovědět. Alcaplast jsme samozřejmě oslovili, shodou okolností před pár dny, ale odpověď zatím nemáme.

Jakou minimální částku je potřeba reálně sehnat, aby se v Břeclavi mohla hrát druhá liga mužů?
V tomto se budeme muset držet hodně při zemi. Druhá liga se dá hrát za pět milionů i za půl milionu. Vzhledem k tomu, že těch sponzorů opravdu zatím moc nemáme, budeme se opravdu reálně bavit o tom, že musíme sehnat minimálně půl milionu.

Avizovali jste, že A-tým bude postavený na mladých břeclavských odchovancích. Ti ale budou potřebovat mezi sebou zkušenosti. Kde je vzít?
Ze začátku ten tým musí být postavený na odchovancích Břeclavi. Nemůžeme si teď dovolit kupovat hráče odjinud. Nejprve se musí vykrystalizovat sponzoři, abychom věděli, na čem jsme. Vím, že to bude pro fanoušky těžké, ale musíme si nalít čistého vína. Znovu stojíme na startovní čáře, jako bychom právě začínali první rok ve druhé lize. Musíme šetřit a hledat hokejisty ve vlastních řadách. Je to trend poslední doby. Je spousta volných hráčů, kteří hledají angažmá. Věřím, že se najdou i takoví, kteří budou ochotní přijmout naše skromnější finanční ohodnocení.