ČTĚTE TAKÉ: Osmnáctka porazila Švédy a na Hlinkově memoriálu je ve finále

Že to někdy není snadný úkol, potvrzuje Ivo Gabriška, který o kluziště pečuje. „Čím vyšší teplota venku je, tím hůře pro nás, protože spotřebujeme hodně energie na mrazení. Navíc na zimáku nemáme klimatizaci, která by se hrozně prodražila, protože břeclavský stadion je poměrně velký," říká. Kvůli jednomu turnaji v roce by se podle něj ani neoplatila pořizovat.

A Gabriška rovnou nabízí příklad problémů z loňského roku. „Tehdy bylo v hale i pětadvacet stupňů, což už bylo opravdu těžké. Museli jsme proto přes noc navážet čerstvý led a ve dne kluziště raději ani neupravovat takzvanou žehlící vodou, která má vytvořit lesklý povrch. Nebyla totiž schopná zamrznout," vykládá. Když navíc přišly na tribuny stovky lidí na zápasy a vpustily dovnitř teplý vzduch, začaly se na ledě tvořit kaluže vody.

Led pro letošní Memoriál Ivana Hlinky je ale podle Gabrišky nachystaný výborně. „Minulý týden dokonce přišel trenér osmnáctek Václav Varaďa a pochvaloval si ho," těší jej.

Zátěž ostrých zápasů zimní stadion zvládá. „I normálně tady bývají celý den tréninky a je to v pohodě. Jenom dospělým krasobruslařům jsme ze začátku sezony zakázali tréninky, protože vrstva ledu je zatím slabá, asi dva tři centimetry, a oni by v něm mohli udělat díry až na beton," vysvětluje.

Maskot Memoriálu Ivana Hlinky. Foto: David Korda

Memoriál Ivana Hlinky 2016 na zimním stadionu v Břeclavi.Zdroj: David Korda

DAVID BALÁŠ