Dvěma brankami a asistencí se blýskl při neúčasti několika útočných opor Břeclavi Filip Hrbatý.

„Zklamal mě začátek. Čekal jsem, že když budeme hrát na čtyři lajny, že budeme mnohem víc bruslit. Hráči se asi podvědomě nedokázali tak vyhecovat, když měli v hlavách to, jak snadné bylo první utkání," přemýšlel trenér Břeclavi Michal Konečný.

Oslabený útok

Už před utkáním avizoval trenér Konečný, že nechá odpočívat pro nedoléčená zranění útočníky Piskoře, Popolanského a Bartoše, čímž se ofenzivní síla Lvů snížila. Ale i tak měli domácí na střídačce čtyři kompletní formace.

Utkání se Žihadly jako by zpomalovala mlha, která se vznášela nad ledem. Úvod domácím nevycházel, nově složené útoky se těžce hledaly.

Poprvé se skóre měnilo až v 17. minutě. To vybojoval kotouč v rohu útočného pásma Dora, nahrál ho prudce přímo do mezikruží na najíždějícího Blahu, který otevřel skóre.

Na začátku druhé části Lvi přežili oslabení, přesto inkasovali. Při vyloučení Sechovce ztratil kotouč Kovář a hostující Sobotka uháněl sám na Michálka. Toho s přehledem překonal bekhendovým blafákem.

Radost Žihadel z vyrovnání ovšem trvala jen chvíli. Už při plném počtu hráčů na ledě pronikl drze do útočného pásma Tomáš Procházka, zkrotil skákavý puk a vystřelil. Jeho pokus ještě Šťastný vyrazil, ale na bezprostřední dorážku Filipa Hrbatého už neměl nárok.

Aktivní Procházka za dvě minuty ujel obráncům Moravských Budějovic znovu, ale tentokrát byl tísněný a nemířil přesně. Ve 34. minutě se pak další únik povedl Radku Zháňalovi, jenže byl faulovaný. Trestné střílení ale neproměnil.

„My jsme do Břeclavi přijeli bez několika hráčů, s kterými do sezony počítám. A bylo to znát. Zkoušeli jsme ještě některé mladé kluky. Chvílemi to bylo dobré, ale byly tam individuální chyby, které by se stávat neměly. Naštěstí se nám celkem dařilo bruslit s domácími, ale jejich široké kluziště nám dělalo trošku problémy," komentoval kouč Žihadel Rudolf Cakl.

Na konci druhé třetiny se dostali domácí do úzkých poté, co byl vyloučený nejprve Strapina a poté do konce utkání i Nedvěd, který si oprávněně stěžoval na neodpískaný faul na něj. Sudí ovšem viděl jen jeho oplácení. Dvojnásobnou přesilovku pak Zahradník využil., když do prázdné brány dorážel střelu Jakeše od modré.

„Postupně nám kvůli zranění vypadávali jednotliví hráči, takže jsme nakonec stejně dohrávali jen na tři pětky. Potom už to bylo lepší. Ty rozjezdy zápasů budeme mít pomalejší asi celou sezonu a budeme se prosazovat až ve druhých půlkách zápasů," tvrdil břeclavský stratég.

Průběžné ztráty

Ten na poslední třetinu z různých důvodů stáhl ze hry Gabrišku, Nováka, Blahu a Nekorance. I tak se domácím povedlo využít početní výhodu. Hrbatý našel zpoza branky na modré čáře Luboše Strapinu, který čistým průstřelem mezi betony Šťastného vrátil Lvům vedení.

Hosté byli v poslední třetině často vylučovaní, a tak se nedostávali do tempa. Když nevyužil Barták ani laxního vyjetí Michálka proti kotouči, dal čtvrtou branku opět v řesilovce Hrbatý po pěkné kombinaci s Lechnerem.

O půl minuty později mohli hosté snížit, Zahradník Michálka zblízka překonal, ale sudí dříve pískal a neuznal branku pro předchozí sevření kotouče rukou.

Prázdná brána

Kontaktní gól tak Žihadla dala po velkém tlaku až v 58. minutě. To ho překonal přízemní střelou Pargáč. K vyrovnání už nevedl ani oddechový čas pro hosty, ani minutu a půl dlouhá power play Moravských Budějovic.

„Musím pochválit Filipa Hrbatého, stejně jako zachytal dobře i Pepa Michálek. Chyb tam ale bylo spoustu, já pořád hledám negativa. Moravské Budějovice nás moc neprověřily, myslím, že v pátek Trnava bude bruslit lépe. My jsme se přizpůsobili jejich pomalejšímu tempu a podle toho zápas vypadal. Kdybychom takto hráli proti Prostějovu, dostaneme zase sedm gólů," dodal Konečný.

To jeho protějšek řešil víc než výsledek svou sestavu. „Trošku mě mrzí třetí třetina, kdy jsme byli čtyřikrát vyloučení, což nám bralo síly. Paradoxně jsme v závěru Břeclav zatlačili, snížili jsme a mohli jsme i vyrovnat, kdyby sudí uznal náš gól-negól. Myslím, že se trošku upískl. Ale to už neřeším. Kluci se ukázali dobře a rozhodování, koho nechat na soupisce, mi rozhodně neulehčili," dodal Cakl.

HC LVI Břeclav – HC Moravské Budějovice 2005 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 17. Blaha (Dora), 28. Hrbatý (Procházka), 44. Strapina (Hrbatý, Dora), 55. Hrbatý (Lechner) – 26. Sobotka, 39. Zahradník (Jakeš), 58. Pargáč (Jakeš)
Vyloučení: 5:7, navíc Nedvěd (BV) 2× OT a do konce utkání Využití: 2:2
Diváci: 120
Rozhodčí: Slavka
Poměr střel: 37:30

HC Lvi Břeclav: Michálek – Dora ©, Nekoranec, Novák Jiří, Höss, Korvas, Kovář, Strapina, Nedvěd – Maša, Bolfík, Průdek – Zháňal, Novák Jakub, Procházka – Záborský, Blaha, Hrbatý – Lechner, Kurial, Gabriška
HC Moravské Budějovice 2005: Šťastný – Sechovec ©, Jakeš, Latner, Kún, Tichý, Hobza – Barták, Zahradník, Pargáč, Kovalský, Vlček, Kesner, Dostál, Hrůza, Sobotka