Za spoluúčast na zločinu nedovoleného překročení státní hranice odešel Hamit od Okresního soudu v Břeclavi s trestem dvou let ve vězení. Proti rozsudku se odvolal státní zástupce. Incident řešil ve čtvrtek Krajský soud v Brně.

Případ se odehrál před rokem v září. „Obžalovaný převážel v dodávce Ford Transit celkem čtyřiadvacet osob z Turecka a jednu z Afgánistánu. Spáchal za úplatu čin organizované skupiny," řekl předseda senátu Miroslav Novák.

Státní zástupce považoval uložený trest za nepřiměřeně mírný a požadoval zvýšení trestu na tři roky ve vězení. Odkázal se přitom na přitěžující okolnost, že Hamit převážel pětadvacet osob, které čelily nelidským a ponižujícím podmínkám.

Obhajoba naopak s uloženým trestem souhlasí a považuje jej za dostatečný. „Celkový přístup obžalovaného napomohl k odhalení trestné činnosti. Dále nelze přehlédnout, že obžalovaný plně spolupracoval a je poprvé trestaný,“ podotkla obhájkyně obžalovaného.

Svého činu lituje

Obžalovaný Hamit uvedl prostřednictvím tlumočnice Irem Yilmaz, že činu lituje. „Opravdu mě mrzí, co jsem udělal. Nevím, co bych k tomu ještě dodal,“ vyjádřil se Hamit.

Krajský soud nakonec odvolání státního zástupce zamítl. Obžalovanému napomohlo, že nikdy nebyl v žádné zemi trestán ani stíhán. Navíc netušil, jak vše bude probíhat a neznal přesný počet osob.

Zdroj: Deník/Tomáš Kouřil

„Neznalost jej neomlouvá, vysvětluje to však situaci. Nebyl to hlavní organizátor, ale přistoupil na nějakou nabídku. Okolnosti soud zvážil. V prvním líčení jsme neshledali žádné vady. Obžalovaný se ihned doznal a spolupracoval a okresní soud uložený trest dobře vyargumentoval,“ shrnula rozsudek soudkyně Mária Petrovková.