Zlomeninu nadočnicového oblouku, tříštivé zlomeniny nosních kůstek, rozdrcení skloviny zubů horní čelisti a tržné rány měl utrpět mladík, kterého před mikulovským hudebním barem údajně zbili tři zhruba stejně staří agresoři. Událostí, jež se odehrála 19. února loňského roku, se zabývá břeclavský okresní soud. Na lavici obžalovaných stanula jedna žena a dva muži, z nichž jeden je synem mikulovské starostky Jitky Sobotkové.

Trojice mladých lidí je obžalovaná z výtržnictví a úmyslného ublížení na zdraví. Přelíčení započalo ve čtvrtek, v pátek soudkyně Helena Slunská předvolala svědky.

Solární panely na střeše. Ilustrační foto
Úspory energie v Břeclavi. Solární panely chce město dát na bazén i tržnici

Útok podle svědků souvisel s týden starou událostí, ke které mělo dojít mezi poškozeným a sestřenicí jednoho z obžalovaných. „Měli jsme spolu mít poměr, ale já si to nepamatuji. Vzpomínám si, že jsem tehdy přišla do podniku, pozdravila, a pak už mám okno. Probudila jsem se až ráno u poškozeného doma,“ sdělila soudu mladá žena s tím, že o události její bratranec věděl.

Vyprávěla, že v kuřárně baru, před kterým mělo dojít ke zbití, nejprve s poškozeným hovořila o tom, co se o pár dní dříve odehrálo. „Řekl mi, že jsme spolu odešli, a že jsem se nebránila,“ pokračovala dívka. Ta před přáteli zároveň vyslovila domněnku, že jí tehdy někdo něco mohl nasypat do pití. Poškozený se nechal slyšet, že právě s touto poznámkou se do něj před barem dvojice mladíků pustila.

Svědkyně podotkla, že rozhovorem s poškozeným považovala událost za uzavřenou a chtěla na ni zapomenout. „Byla jsem na baru s kamarádkou, která slavila narozeniny. V jeden moment jsem se otočila a všimla si, že jde bratranec ven. Šla jsem za ním, myslela jsem, že odjíždí a chtěla jsem se rozloučit. Přes ulici jsem viděla stát tři lidi. Byli to dva obžalovaní a poškozený. Pak jsem viděla první ránu. Křičela jsem, ať toho nechají, ale bratranec mě zadržel s tím, že se do toho nemám plést,“ rozpomínala se.

Po deseti letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat
Ochránci přírody slaví úspěch. Boryt na Děvíně je téměř zlikvidovaný

„Chová se tak často“ 

Poškozený měl podle jejích slov dostávat od jednoho obžalovaného rány do obličeje, facky a byl celý od krve. Obžalovaná dívka, která jej měla ven vylákat, stála opodál. „Zda se do rvačky zapojil i bratranec, nevím. Běžela jsem do baru pro kamarádku,“ řekla.

Podobně vypovídala i další svědkyně, která v baru oslavovala narozeniny. „Když jsem vyběhla ven, viděla jsem poškozeného ležet v krvi. Doběhla jsem k němu, snažila se s ním komunikovat a ošetřit ho. Byl vystrašený. Prvně nechtěl sanitku, ale nakonec jsme ji zavolali. Ptal se mě, kdo mu to udělal. Řekla jsem, že nevím. Neviděla jsem, kdo dával rány,“ krčila rameny druhá svědkyně.

Skupina Vltava vystoupí na festivalu.
Mikulov v srpnu ožije festivalovým spojením avantgardních hudebních skupin

Dodala, že událost se podepsala i na psychickém stavu poškozeného. Zpočátku měl prý obavy chodit ven a dosud jen nerad chodí kamkoli sám. Podobně hovořili i další vypovídající.

Že měli údajní útočníci v plánu mladíka zbít, soudkyni řekla i poslední předvolaná svědkyně. Obžalovaný syn starostky podle ní působil rozhořčeně. „Nadával, chodil ze strany na stranu, byl zrudlý a z jeho výrazu byla cítit zlost,“ okomentovala s tím, že se čas od času z legrace s někým pošťuchuje. „Chová se tak často, je agresivní. Občas to i přeženou, není to moc normální,“ sdělila před soudem.

Proti tomu se obžalovaný ohradil. „Pošťuchování se s kamarády, se kterými se vídám na tréninku, rozhodně není žádná agrese. Agresivní nejsem,“ zdůraznil. Stání pokračovalo ještě v pátečních odpoledních hodinách. Termín dalšího slyšení soudkyně Slunská nesdělila.