Incident se odehrál loni v polovině srpna v jednom z bytových domů v Břeclavi. Protože muž dříve s bývalou partnerkou žil ve stejné domácnosti, věděl, jak vypadá její denní režim a kdy přijde z práce. „Blíže nezjištěným způsobem neoprávněně vnikl do bytu a čekal na poškozenou. Po jejím příchodu ji praštil paličkou na maso do hlavy,“ četla soudkyně Jaroslava Bartošová středeční rozsudek.

Po začátku útoku stihla poškozená odsouzenému Vítězslavu Š. pouze „Víťo, přestaň, vždyť jsem ti nic neudělala,“. Souboj se posléze přesunul až ven před bytový dům, kde muž svou expartnerku takzvaně zaklekl a rukou jí začal silně tlačit na čelist. To vedlo mimo jiné ke zlomení zubní protézy. Poté ženě probodl tvář nožem s třinácticentimetrovou čepelí a přiložil jí ho ke krku s tím, že pokud mu nedá platební kartu, zabije ji.

„Je obdivuhodné, že poškozená v posledním vypětí sil záměrně nadiktovala PIN špatně, a to s vědomím, že jí téhož dne přišla výplata od zaměstnavatele,“ podotkla soudkyně Bartošová.

Odsouzený po oběti požadoval PIN kód, ta však vzhledem k velkým zraněním v obličeji nemohla mluvit. Číselnou kombinaci mu proto ukázala na prstech. „Je obdivuhodné, že poškozená v posledním vypětí sil záměrně nadiktovala PIN špatně, a to s vědomím, že jí téhož dne přišla výplata od zaměstnavatele,“ podotkla soudkyně Bartošová.

Dvakrát se muž následně pokusil vybrat ze dvou různých bankomatů hotovost, se špatným PIN kódem ale neúspěšně. Poškozená se mezitím krvácející a zraněná dokázala přemístit několik desítek metrů k policejní služebně, kde jí dva policisté vycházející z budovy poskytli okamžitou první pomoc a přivolali záchranáře.

Soudkyně brněnského krajského soudu Jaroslava Bartošová v odůvodnění rozsudku uvedla, že trest v horní polovině trestí sazby udělila odsouzenému kvůli řadě přitěžujících okolností. „Obžalovaný čin důsledně naplánoval, u soudu neprojevil žádnou lítost a vinu odmítl. Musel si uvědomovat, že poškozenou svým jednáním může připravit o život,“ sdělila Bartošová.

Motivem pokusu o vraždu se stala nedořešená minulost dvojice a tíživá finanční situace odsouzeného.

Motivem pokusu o vraždu se stala nedořešená minulost dvojice a tíživá finanční situace odsouzeného. Sám Vítězslav Š. však s dějem tak, jak jej popisovala poškozená i státní zástupce u dřívějších hlavních líčení, nesouhlasil.

Tvrdil, že se celá událost odehrála jinak a že žena ve skutečnosti napadla jeho. Dle jeho výpovědi na ni čekal před jejím bytem, aby si s ní promluvil o nedořešených milostných patáliích. Dvojice totiž v minulosti tvořila pár, rozešli se asi před třemi lety.

Protože oběť nebyla v době, kdy muž na místo dorazil, ještě doma z práce, rozhodl se na ni počkat u dveří. „Jak přicházela, zeptala se mě, co chci a já odpověděl, že si chci promluvit,“ popisoval chvíle před incidentem odsouzený muž.

Jeho obhajobě ale členové soudního senátu neuvěřili. Jednou z přitěžujících okolností se navíc stala skutečnost, že měl muž bohatý záznam v trestním rejstříku včetně loupeží. K získání peněz před lety prodavačce a následně prodavači přiložil nůž ke krku se slovy, že pokud peníze nedostane, propíchne jim hrdla a podřízne je.

Ve vězení dosud násilník celkově strávil bezmála dvanáct let. Za pokus o vraždu, neoprávněné vniknutí do obydlí a zneužití platebního prostředku si nyní za mřížemi odsedí dalších osmnáct roků. Zdravotní pojišťovně musí zároveň zaplatit náhradu škody přesahující sto tři tisíc korun.