Na sedm desítek milovníků výtvarného umění si nenechalo ujít vernisáž výstavy umělecké skupiny Alfons v galerii Domu u Synků v Hustopečích. Tato skupina, která ve své činnosti navazuje na práci hustopečských výtvarníků, zde v tomto podzimním termínu vystavuje již několik desítek let.

V posledních letech jsme si zvykli, že nám Alfons nenabízí ke zhlédnutí díla všech svých členů, ale pouze vybrané pětice výtvarníků.
Stálý návštěvník vernisáží v hustopečské galerii byl jistě příjemně překvapen i programem vernisáže, který obstaral zpěvák a kytarista Bob Frídl a také kouzelník, který všechny přítomné udivoval svými humornými triky a kouzly.

Výstava nabídla zajímavou kolekci výtvarných stylů a námětů. V první místnosti se mohli návštěvníci po dlouhé době znovu setkat s precizní a sugestivní kresbou Bohuslava Janovského, který zde vystavoval svá díla z osmdesátých let.

„V posledních letech jsem se věnoval pouze kreslenému humoru a moc pomalu se rozjíždím,“ vysvětluje Janovský, proč zde zatím nevidíme jeho nejnovější práce. Nicméně připustil, že za rok už by to mohlo být jiné. „Nevím ale, kdo mě k tomu přinutí, když ne já sám,“ dodal s úsměvem.

K těm výtvarníkům, kteří se po delší pauze znovu vrací k malování, se řadí i Marie Grůzová, jež ve svých pastelech zachycuje své myšlenky nebo proměňující se krajinu během dne či ročního období.

Koláže Romana Müllera zase zaujmou návštěvníky výstavy nejen svou technickou precizností ale také nově použitými materiály, které všichni známe z běžného života.

Na letošní výstavě se prezentují také dva noví členové výtvarné skupiny Alfons. Prvním z nich je Václav Demela z Krumvíře, který se může pochlubit tím, že jeho obrazy mohli zhlédnout diváci na téměř šedesáti výstavách.

„Já jsem byl dlouholetým členem výtvarné skupiny Malíři moravskoslovenského pomezí. Po jejich rozpadu jsem se dozvěděl o tom, že zde existuje tato skupina výtvarníků. Ukázal jsem jim své obrazy a domluvili jsme se na společném vystavování,“ prozrazuje, jak se dostal do skupiny Alfons.

Demela se na podzimní výstavě prezentuje svými pastely, na kterých zachycuje krajinu kolem nás. Krajinu, ve které nachází stále velké množství krásných míst, jež stojí za to zachytit a uchovat pro generace příští. „Mám rád lesní a říční zákoutí. Hodně maluji také vesnické zákoutí, to mám hrozně rád. Nejvíc pak Krumvíř, svou rodnou obec. Ale zajíždím i do okolních vesnic,“ přiznává svou inspiraci.

Také Pavel Klak je novou tváří skupiny Alfons. Jeho plastiky vás provází po celou výstavu. Většina z nich je zaměřena na figurální tvorbu, ve které oceníte velmi jemné zpracování detailů jeho postav. „V tváři je všechno,“ tvrdí Klak a ke své inspiraci dodává: „Impulsy a náměty jsou náhodné. Jsou to nápady, které se převedou na papír, a z nich já potom vybírám, co budu modelovat.“

Výstava výtvarné skupiny Alfons bude v galerii Domu u Synků ke zhlédnutí mimořádně až do třetího ledna.