A novinky letošního salonu? „Tou technickou je závěsný systém," zmiňuje Sanollová. Návštěvníci se tak na výstavě proplétají mezi obrazy, které se jim představují ze všech stran. A to i uprostřed výstavního prostoru.

Tajemnice sdružení výtvarníků dále podotkla, že mezi autory je početné zastoupení Slováků. „Pozvali jsme umělce hlavně z příhraničních regionů, Modry, Skalice či Bratislavy. Chceme s nimi vybudovat dobré vztahy. Loni tady vystavovali umělci z Dolního Rakouska. Co se děl týká, máme tentokrát více plastik," upřesňuje Sanollová.

Návštěvníci mohou obdivovat výtvory čtrnácti hostů a šestnácti členů Sdružení břeclavských výtvarníků. Například Skok nebo Labužník z dílny Ivana Hodonského, bratra pražského profesora grafické školy Františka.

Mezinárodní přehlídka současného umění je v okresním městě otevřená každou sobotu a neděli od jedné do páté hodiny odpoledne. Potrvá do prvního července.

Chtějí zvát velká jména

Břeclavští se podle Sanollové snaží zvyšovat uměleckou úroveň salonu. „Břeclav není umělecky výjimečné město. Chceme ale i na regionální úrovni představovat kvalitní umění. To znamená, nebát se zvát sem i velká jména," myslí si zástupkyně břeclavských výtvarníků.

Ti zkrášlují prostor bývalého cukrovaru od roku 2012. Projekt s názvem Cukrovar žije uměním hodnotí Sanollová velmi dobře. „Podařilo se nám tady uskutečnit mnoho akcí. Nejen výstavy, ale i divadlo, filmové představení nebo hudební koncert. Snažíme se toto místo otevřít veřejnosti," říká žena.

Na podzim má prostor patřit mladým lidem. Chystají tam sympozium studentů uměleckých vysokých škol.